O Festiwalu

Idea Festiwalu

Lublin to miasto kulinarnych kontrastów zakorzenionych głęboko w tradycji. Położony historycznie w centrum królestwa, a jednocześnie u styku szlaków handlowych, stał się niepowtarzalnym, kipiącym życiem tyglem wielu wyznań, narodowości i kultur, co nieodwracalnie wpłynęło na lokalną kuchnię. Smaki Lublina są połączeniem przede wszystkim kuchni staropolskiej, kresowej i żydowskiej. Dziś można je znaleźć w wielu lubelskich restauracjach.

Festiwal Lublin Smaków to ukłon w stronę tradycji kulinarnych miasta, które można odkrywać na dwa sposoby: kosztując tradycyjnych potraw lub dań nowoczesnych inspirowanych dawnymi przepisami, a także uczestnicząc w spotkaniach, pokazach i warsztatach kulinarnych.

Lublin i region słyną z doskonałych miodów, ziół, ryb słodkowodnych, dziczyzny i warzyw okopowych. Wschód Polski to także kasza gryczana i chmiel.

Bohaterką pierwszej edycji Festiwalu Lublin Smaków jest cebula. Warzywo na pozór zwykłe, a w rzeczy samej determinujące prawdziwe doznania smakowe. Dodaje słodkiego posmaku lub pikanterii – w zależności od sposobu przygotowania. Lubelska kuchnia czerpie garściami z aromatycznych cech cebuli. Można ją znaleźć w zupach i sałatkach, w akompaniamencie mięs i ryb, ale przede wszystkim w tradycyjnym lubelskim cebularzu.

Kuchnia Lubelszczyzny

Najlepsze tradycyjne przepisy z Lublina i regionu

Menu Partnerów

Sprawdź ofertę festiwalową lubelskich restauracji

Wydarzenia festiwalowe

Weź udział w spacerach, warsztatach i pokazach