16 stołów

16 stołów

Restauracja 16 Stołów zlokalizowana w samym sercu Lubelskiego Starego Miasta. Mieści się w Kamienicy Muzyków przy Rynku 16. Swoją działalność restauracja rozpoczęła w 2011 roku z dokładnie 16 stołami na pokładzie. Dziś stołów jest już zdecydowanie więcej niż tylko 16, a przytulne, domowe wnętrza restauracji w ciepłych kolorach beżu, bieli i brązu z charakterystycznymi kominkami kuszą Gości nie tylko z Lublina. Kamienica zawdzięcza swą nazwę jednemu z największych mieszkańców naszego grodu – Janowi z Lublina. Charakter miejsca podkreśla przede wszystkim kuchnia Szefa Piotra Kwiatosza. To tradycjonalista z krwi i kości, który szczególnie umiłował sobie kuchnię francuską, jednak powrót do korzeni, szczególnie do regionalizmu i receptur ukrytych dziś już jedynie na wsiach u doświadczonych lubelskich gospodyń, sprawiły, że kuchnia polska, zwłaszcza ta lubelska stała się najbliższa jego sercu. W karcie nie można znaleźć nudy, bowiem Szef Piotr szanując i celebrując sezonowość w swoim kulinarnym królestwie gotuje zgodnie z naturą i w rytm zmieniających się pór roku. Z sezonowych składników przygotowuje smaczne i kolorowe wariacje…. w zależności od tego czym akurat obdarowują nas lubelskie pola, łąki, sady, ogrody i lasy. W swojej kuchni wykorzystuje również mięsa pochodzące z Lubelszczyzny: jagnięcinę lubelską, wieprzowinę rasy puławskiej, gęsinę biłgorajską oraz ryby pochodzące z regionalnej pustelni w Poniatowej, a także nabiał i jaja pochodzące  z naszego regionu.

Wszystkie te starania zostały wspaniale docenione w roku 2016 bowiem jako jedna z trzech restauracji w Lublinie Restauracja 16 Stołów otrzymała prestiżową rekomendację SLOW FOOD POLSKA, co jest gwarancją jakości i pochodzenia produktów jakie restauracja wykorzystuje na co dzień. Tradycyjna kuchnia lubelska i polska, smaki dzieciństwa serwowane w nowoczesnej formie w myśl idei Slow Food i fusion sprawiają, że zwolenników kuchni szefa Piotra Kwiatosza wciąż przybywa.

Logo restauracji 16 Stołów
Adres:
ul. Rynek 16
Rezerwacje:
Telefon:
Strona www:
Kuchnia:
polska
Dania wegetariańskie
Dania wegańskie
Ogródek
Przyjazna zwierzętom
Przyjazna dzieciom
Dla niepełnosprawnych
Własny parking

Charakterystyczne cechy lokalu

Wnętrze restauracji 16 Stołów

Enoteka

Na kartę win składa się blisko 70 pozycji z całego świata.

Wnętrze restauracji 16 Stołów

Wydarzenia

W kalendarzu spotkania degustacyjne i  wieczory z muzyką na żywo.

Danie w restauracji 16 stołów

Wyselekcjonowane składniki

Dania skomponowane z najwyższej jakości produktów regionalnych.

Dania polecane przez Miejsce Inspiracji:

z musem z buraka, perłową cebulką, musztardą z miodem gryczanym z lubelskich pasiek oraz chrupką z kaszy gryczanej.

z regionalnej pustelni podana z kwaśną śmietaną z prażonymi migdałami i prawdziwym chrzanem oraz gryczanymi blinami i musem z buraka.

z chrzanem, świeżym majerankiem, wędzonym regionalnym twarogiem i gryczanymi blinami.

z jagnięciną lubelską rasy uhruskiej serwowana z uszkami nadziewanymi ziemniakami i śliwką węgierką.

z wędzonym regionalnym jesiotrem, kaszą jaglaną z rydzami z sosem z pieczonym pomidorów i papryki.

z pustelni w sosie z muli z pomidorami i cukinią oraz klasycznymi placuszkami ziemniaczanymi, pierogi z gęsią biłgorajską, ziemniakami i świeżym majerankiem podane na musie z jabłek i bazie lubelskiego cydru z okrasą z pora.

które na stałe goszczą już w karcie menu. Placuszki cyklicznie, co miesiąc zmieniają swoją formę w zależności od dostępności sezonowych składników, jedno natomiast pozostaje bez zmian ich dwie odsłony słodka i słona. Obecnie placuszki w słodkiej odsłonie to racuszki z gruszką konferencją pieczone w miodzie, karmelizowaną figą, sosem toffi z kawą oraz bezą z wiórkami kokosa, natomiast z słonej odsłonie to placuszki z dyni z prażoną dynia, aromatyczną szałwią w maśle, pianką z palonego masła, regionalnym serem cheddar i chrupką z siemieniem lnianym.

Galeria