Łukasz Fiuta

Łukasz Fiuta
Jako historyk z wykształcenia i przewodnik turystyczny z zamiłowania, nieustannie na nowo zachwycam się Lublinem. Swoją przygodę ze spacerami tematycznymi rozpocząłem jako prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze” w 2014 roku. Impulsem i inspiracją do tego była proza lubelskiego pisarza Marcina Wrońskiego. Przez kilka ostatnich lat udało mi się także, pogłębić wiedzę o Lublinie międzywojennym. Dodatkowo jestem zaangażowany w projekt – Lubliniarnia, w ramach którego zrodził się pomysł na spacery tematyczne z pogranicza poezji i gastronomii, okraszone wątkami kryminalnymi – „Knajpiane życie Józefa Cz”.
Języki:
polski
Telefon:

Trasy

Postać Józefa Czechowicza jest jedynie pretekstem do opowiedzenia o mieście i jego dziejach, dotyczących „cyganerii lubelskiej” oraz miejscach związanych z procesem twórczym, a z pewnością niekojarzących się z poezją (knajpy, restauracje i cukiernie).
Ten wyjątkowo pyszny, kulinarny spacer z przewodnikiem, jest poszerzony o elementy parateatralne, pobudzające zaangażowanie uczestników. Niezwykle wdzięczna tematyka kulinarna zahaczy także o zagadnienia dawnego ulicznego handlu żywnością oraz funkcjonujące niegdyś sklepy korzenne.