Lublin. Miasto umarłych

Lublin. Miasto umarłych

Podczas spaceru zobaczymy miasto od mniej widocznej strony, której na dodatek większość ludzi próbuje unikać – od strony śmierci. Teraz miejsca, wprost związane ze światem umarłych, nie są szczególnie wyeksponowane w przestrzeni Śródmieścia, ale nie zawsze tak było.

W czasie spaceru zobaczymy najciekawsze i najistotniejsze z takich miejsc, a przy okazji dowiemy się o tym, kiedy na naszych ziemiach zaczęto stosować trumny, jak blisko od czynnego cmentarza mogła stać studnia, dlaczego w kryptach ciała zachowują się lepiej niż w ziemi, jak zmieniała się moda pogrzebowa z biegiem stuleci oraz jaka kara groziła lubelskim kobietom za stosowanie magicznych sztuczek z użyciem przyniesionych z cmentarza kości.

Scenariusz trasy:

  • Wzgórze zamkowe: cmentarze i cmentarzyska na terenie Lublina. Groby sprzed 5 tysięcy lat pod północnym skrzydłem Zamku. Cmentarz przy kaplicy Trójcy Świętej.
  • Błonie: grób zbiorowy ofiar masakry na Zamku z 22 lipca 1944. Ekshumacja i przeniesienie szczątków na cmentarz przy Lipowej.
  • Plac po Farze: „wiele furmanek kości” z cmentarza przy kościele pw. św. Michała. Cmentarz w gęsto zabudowanym mieście a kwestie higieniczne.
  • Bazylika św. Stanisława: poza sansovinowska na przykładzie piętrowego nagrobku Firlejów oraz osobnego nagrobku mieszczanina w nawie północnej. Pochówki w kryptach. Kości mamuta i zęby nosorożca włochatego.
  • Złota 5: zwłoki w walizce (2012). Ponura niedawna historia lubelskiego Starego Miasta.
  • Trybunał Koronny: związane z trupimi kośćmi czary lubelskich kobiet i kary za stosowanie takich mrocznych praktyk.
  • Plac Łokietka: cmentarz wczesnośredniowieczny i cmentarz świętoduski. Krypty w piwnicach dzisiejszego Ratusza. Pochówek dziecka z grzechotką pod rondem. Jak archeolodzy datują znalezione pochówki?
  • Krakowskie Przedmieście: zwłoki żołnierza Wermachtu pod chodnikiem.
  • Plac Litewski: cmentarz przy kościele bonifratrów. Płytki pochówek niemieckich żołnierzy z 1944 r. Co się dzieje ze znalezionymi przez archeologów szczątkami ludzkimi?
  • Centrum Kultury: tragiczny pożar klasztoru wizytek. Zamurowana w celi zakonnica. Prosektorium Uniwersytetu Medycznego i baraki mieszkalne.

Informacja o trasie

Język:
angielski, rosyjski, Polish, English, Russian, ukraiński, polski, Ukrainian
Tematyka:
spacer tematyczny, Specialised tour
Dzień tygodnia:
Friday, Saturday, Poniedziałek, Sunday, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Monday, Niedziela, Tuesday, Wednesday, Thursday
Czas trwania:
up to 2 hours, do 2 godzin
Długość trasy:
-
Liczba osób:
do 30
Cena:

200 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Volodymyr Dyshlevuk

Volodymyr Dyshlevuk

Jestem absolwentem historii i psychologii. Na co dzień współpracuję z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” i biurem podróży ROOTKA. Jako Przewodnik po Lublinie i okolicach pragnę zachęcać turystów do wspólnego odkrywania Lublina. Na swoje spacery zapraszam grupy zorganizowane i osoby prywatne w każdym wieku. Prowadzę także warsztaty o tym, jak oprowadzać, a także o interpretacji dziedzictwa w pracy przewodnika. Jestem tłumaczem poezji, sztuk teatralnych, esejów i pamiętników ocalałych z Zagłady. Oprowadzam w języku polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Do każdego oprowadzania podchodzę indywidualnie, uwzględniając zainteresowania turystów indywidualnych i grup.

Adres e-mail: