Lublin żydowski

Lublin żydowski

W ciągu trzech godzin razem odkryjemy skomplikowane, aczkolwiek interesujące dzieje Żydów lubelskich. Miasto to słynęło w całej Europie Wschodniej ze swoich mędrców i ksiąg.

Prześledzimy losy Żydów od średniowiecza aż do tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Mimo że podczas okupacji niemieckiej dzielnica żydowska na Podzamczu została wyburzona, w Lublinie nadal są związane z historią żydowską budynki i miejsca. Odnajdziemy je i poznamy ich historie – czasem zabawne, czasem wzniosłe, a czasem i tragiczne. Przejdziemy się razem wokół Zamku Lubelskiego, starając się zestawić dzisiejszą pustą przestrzeń z przedwojenną gęstą zabudową dzielnicy żydowskiej. Zobaczymy również, w jaki sposób współistniały w Lublinie wspólnoty żydowska i chrześcijańska i jak przez pięć stuleci oddziaływały na siebie.

Jakie żydowskie przysmaki można kupić dzisiaj w lubelskich piekarniach? Gdzie są ukryte najładniejsze kuczki? Które murale lubelskie nawiązują do historii żydowskiej w tym mieście? Na wiele pytań odpowiemy w trakcie wspólnej podróży.

Informacje praktyczne:

Dostępność oferty dla grup:

  • Grupa do 10 osób: 350 zł / 3 godz., każda następna godzina 130 zł
  • Grupa powyżej 10 osób: 450 zł / 3 godz., każda następna godzina 130 zł

Informacja o trasie

Język:
polski, rosyjski, ukraiński
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
5 km
Liczba osób:
od 1 do 25
Cena:

od 350 zł za grupę

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Volodymyr Dyshlevuk

Volodymyr Dyshlevuk

Jestem absolwentem historii i psychologii. Na co dzień współpracuję z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” i biurem podróży ROOTKA. Jako Przewodnik po Lublinie i okolicach pragnę zachęcać turystów do wspólnego odkrywania Lublina. Na swoje spacery zapraszam grupy zorganizowane i osoby prywatne w każdym wieku. Prowadzę także warsztaty o tym, jak oprowadzać, a także o interpretacji dziedzictwa w pracy przewodnika. Jestem tłumaczem poezji, sztuk teatralnych, esejów i pamiętników ocalałych z Zagłady. Oprowadzam w języku polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Do każdego oprowadzania podchodzę indywidualnie, uwzględniając zainteresowania turystów indywidualnych i grup.