Majdanek – miejsce „życia”

Majdanek – miejsce „życia”

Dawny nazistowski obóz na Majdanku był nie tylko miejscem śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób, ale także przestrzenią, gdzie ludzie żyli i starali się przeżyć. Codzienność „mieszkańców” Majdanka będzie głównym tematem spaceru.

Spacer po Państwowym Muzeum na Majdanku przybliży pokrótce historię miejsca, fakty związane z organizacją obozu i logistyką procederu zabijania. Najważniejsza jednak jest opowieść o „mieszkańcach” obozu, ich codziennej egzystencji, tragediach i radościach, gdzie było niekiedy możliwe, choć zazwyczaj zabronione i karane, tworzenie sztuki. Autor spaceru zajmuje się również naukowo historią ludobójstwa na świecie. Odwiedził wiele miejsc zbrodni, jakie wydarzyły się m.in. w Kambodży, dawnej Jugosławii czy Rwandzie. Stąd też dzieje Majdanka zostaną przybliżone w szerszym kontekście historycznym i cywilizacyjnym.

Trasa spaceru:

Centrum Obsługi Zwiedzających – wejście na teren ekspozycyjny – łaźnia męska z komorami gazowymi – łaźnia damska – Pole Róż – baraki gospodarcze – barak nr 62 – barak z obuwiem – trzecie pole więźniarskie z barakami mieszkalnymi – Kolumna Trzech Orłów – krematorium – doły egzekucyjne – Mauzoleum – Droga Hołdu i Pamięci – Pomnik-Brama.

Informacje praktyczne:

  • Spotkanie przy Centrum Obsługi Zwiedzających
  • Spacery indywidualne lub grupowe dostosowane do oczekiwań turystów
  • Czas trwania spaceru: od 1 do 3,5 godziny, w zależności od potrzeb i możliwości grupy
  • Trasa i program może ulec zmianie w zależności od dostępności obiektów
  • Koszt spaceru w języku angielskim – dodatkowo 50% ceny bazowej
  • Możliwość negocjacji ceny w przypadku mniejszych grup lub spacerów indywidualnych
  • Przewodnik wystawia faktury

Informacja o trasie

Język:
polski, angielski
Tematyka:
spacer ogólny
Dzień tygodnia:
Piątek, Sobota, Niedziela, Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek
Czas trwania:
ponad 3 godziny
Długość trasy:
4,5 km
Liczba osób:
od 1 do 45
Cena:

60 min. – 130 zł

90 min. – 195 zł

120 min. – 260 zł

150 min. – 320 zł

180 min. – 380 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Dominik Maiński

Dominik Maiński

Urodziłem się w Warszawie, ale już od przeszło dwudziestu lat mieszkam w Lublinie. Wiele osób zadaje mi pytanie, dlaczego zmieniłem stolicę na mniejsze miasto. Lublin ma niezwykły klimat. Jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce. To miejsce mnie inspiruje i ciągle zachwyca. Tu też mogę realizować się zawodowo.

Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, a doktorat z historii obroniłem na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady m.in. na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Byłem wykładowcą Uniwersytetu Otwartego KUL oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. W kręgu moich naukowych zainteresowań są: sztuka Lublina, rzemiosło artystyczne, numizmatyka i medalierstwo, prawo autorskie w sztuce i sztuka skandynawska, czego efektem jest udział w wielu konferencjach naukowych oraz stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, co dało możliwość uczestnictwa w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw.

Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Dotychczas odwiedziłem ponad 60 krajów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Moją najdalszą podróżą była wyprawa na Wyspę Wielkanocną. Jestem pomysłodawcą i organizatorem East est – Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykają się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu.

Oprowadzam po Lublinie i tzw. “trójkącie turystycznym” (Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów oraz okolice) jako przewodnik PTTK. Jestem również licencjonowanym przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej. Zapraszam serdecznie do poznawania ze mną naszego pięknego miasta i regionu!

Telefon:
501 606 155