Wolność, Równość, Spółdzielczość – Spacer śladami lubelskiej masonerii XIX i XX w.

Wolność, Równość, Spółdzielczość – Spacer śladami lubelskiej masonerii XIX i XX w.

Spiski, władza, sensacja, tajemne rytuały? A może praca, dobroczynność, kultura i nowe idee w służbie miasta, jego mieszkanek i mieszkańców?

Poszukajmy śladów działalności wolnomularzy w Lublinie, zobaczmy związane z nimi miejsca i poznajmy nietuzinkowe osoby. Ta historia niewiele ma wspólnego ze słynną polską wolnomularką Izabelą Czartoryską z niedalekich Puław ani z jej równie znanymi „braćmi” Poniatowskimi i Potockimi. Kim zatem byli lubelscy masoni? Skąd się wzięli? Gdzie się spotykali? Czym różniły się koncepcje praktykowane w mieście w XIX i XX wieku, jakie loże działały tu na przestrzeni dziejów, co udało im się osiągnąć wtedy i co po nich pozostało? Czy wiecie, że masońska orkiestra grała u Dominikanów, pogrzeby braci odbywały się w kościele ewangelickim i że Lublin miał pierwszą polską wolnomularkę XX wieku, inicjowaną zresztą nielegalnie, Wandę Papiewską? Co wspólnego mają z tym wszystkim „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry? Dlaczego loże rozwiązano i co mason może zrobić bez swojej organizacji? Jaka instytucja założona przez wolnomularzy działa w Lublinie do dzisiaj? Spiskowali na rzecz niepodległości, ale czy rządzili miastem, krajem? Byli wśród nich przecież radni, posłowie, ministrowie… Walczyli w legionach, witali w mieście Piłsudskiego, uczyli i leczyli dzieci, pomagali robotnikom – do jakiej gazety pisali? Wszystkiego tego i wielu innych ciekawostek można się będzie dowiedzieć podczas spaceru.

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
3,5 km
Liczba osób:
od 10 do 20
Cena:

od 10 zł/os.

grupa zorganizowana: 200 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Magdalena Długosz

Magdalena Długosz

Na co dzień zajmuję się Kulturoznawstwem, jestem nauczycielką akademicką i badaczką sztuki. Jako aktywistka, feministka, spacerowiczka i podróżniczka współorganizuję demonstracje, inscenizacje, spotkania, debaty, pokazy itp. kobiecych, politycznych i wydarzeń kulturalnych, głównie w Lublinie. Interesuję się ezoteryką i rozmawiam z roślinami.
Uczestnikom moich spacerów opowiadam o spiskach, wielkiej władzy, sensacjach i tajemnicach Lublina i jego mieszkańców.