Welocypel i cykliści – Opowieść o ulicach Lublina

Welocypel i cykliści – Opowieść o ulicach Lublina

Pierwsi cykliści pojawili się w na ziemiach polskich w latach 60. XIX wieku, do Lublina przykołowali pod koniec lat 80., wzbudzając stalowymi rumakami sensację wśród mieszkańców Lublina. Cykliści odjechali, ale fascynacja bicyklem pozostała – kilka lat później grupa pasjonatów jazdy na bicyklu powołała do życia Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego celem było propagowanie i nauka jazdy na rowerze.

O tym, jak wyglądał świat pierwszych lubelskich cyklistów, bicykle i welocypedy oraz jazda po ulicach Lublina na przełomie XIX/XX wieku, o wycieczkach rowerowych, profesjonalnych wyścigach kolarskich i lubelskich kolarzach, o rowerowych strojach, sklepach, warsztatach, wypadkach i kradzieżach, a także o jedynej w Lublinie wytwórni rowerów pod firmą inż. W. Świąteckiego opowiadam podczas spaceru po miejscach subiektywnie wybranych, ale w moim odczuciu ważnych dla historii roweru w Lublinie. Jest to spacer oparty na unikalnych wiadomościach zdobytych podczas kwerendy archiwalnej i bibliotecznej, które przekonują, że Lublin ma bogate rowerowe tradycje. Oprowadzam po miejscach zapomnianych, już nieistniejących, ale istotnych dla rozwoju sportu cyklowego w naszym mieście.

Główne punkty spaceru:

Ulica Ogrodowa (w miejscu pierwszego Cyklodromu), ulica Krakowskie Przedmieście (kilka przystanków m.in. róg ulicy Ewangelickiej/Chopina, plac Litewski – przed Pocztą Główną), róg ulicy Narutowicza i Kapucyńskiej (przy Teatrze Osterwy), Krakowskie Przedmieście (Hotel Europa), ulica Królewska 13 (zakończenie trasy).

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
4 km
Liczba osób:
od 5 do 20
Cena:

10 zł/os.

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zofia Jakóbczak

Zofia Jakóbczak

Z zawodu jestem archiwistą, z wykształcenia bibliotekarzem (absolwentką UMCS), prywatnie mamą, miłośniczką rowerowych wycieczek, spacerów, kajaków, książek oraz autorką bloga literackiego. Czerpię radość z odkrywania ciekawostek z przeszłości Lublina i aktywnie włączam się w różne akcje z rowerem w roli głównej. Od kilku lat zajmuje się także historią roweru w Lublinie, współtworząc Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów – grupę pasjonatów zabytkowych rowerów, którzy gromadzą związane z nimi informacje i odkrywają zapomniany świat cyklistów naszego miasta oraz regionu. O tym zapomnianym świecie opowiadam podczas moich autorskich spacerów, ale nie tylko. Pokazuję także miasto z niecodziennej perspektywy i odkrywam przed turystami mroczne zaułki, stare zakłady i domy uciech opowiadając przy tym historie z życia wzięte, okraszone pikanterią.

Telefon:
661 204 086
Adres e-mail: