Zamtuzy, Lupanary i Lues - Historia domów uciech w Lublinie

Zamtuzy, Lupanary i Lues - Historia domów uciech w Lublinie

Bo my właściwie obijamy się pomiędzy dwiema imitacjami miłości: małżeństwem i prostytucją. Stefan Gacki, Wesoły portret smutnego kołtuna i inne opowiadania, Warszawa 1914.

Temat, który do dziś przyprawia o rumieniec i o którym się głośno nie mówi. Temat, który spotyka się z oburzeniem opinii społecznej, a jednocześnie intryguje socjologów, historyków i zwykłych ciekawskich… Dzieje nierządu w Lublinie to nie tylko historie domów schadzek i ich mieszkanek – to historie kobiet, które zepchnięte na margines społeczeństwa wpadały w ręce swoich „opiekunów”, to historie konfliktów między alfonsami, walka o wpływy i źródło dochodu, to historie szemranego świata lubelskich przestępców… Przenosząc się do XIX i XX w., dyskretnie, zza rogu kamienic, poobserwujemy ówczesne ulice i zaułki – spotkamy prostytutki, stręczycieli, policjantów, lekarzy, siostry miłosierdzia, sędziów, księży, mieszczki-kumoszki i stare dewotki, panny sklepowe, służące, właścicielki hoteli, restauracji i… zakładów fryzjerskich. Spacer po dzielnicach nierządu okraszony zostanie wspomnieniami z dziennika prostytutki Anieli oraz pikantnymi historiami z policyjnych kronik, licznych rozpraw na salach lubelskich sądów oraz opowieści ze szpitalnych ambulatoriów…

Główne punkty spaceru:

Start: Lubartowska/Czwartek – ul. Ruska/Plac Targowy – Plac Zamkowy/Zamek Królewski – Stare Miasto: ul. Grodzka, ul. Rybna, ul. Rynek oraz ul. Jezuicka – Plac Łokietka/Ratusz – ul. Kapucyńska/Krakowskie Przedmieście – Plac Litewski/Radziwiłłowska –  ul. Bernardyńska – Żmigród/Wyszyńskiego (zakończenie trasy).

Informacje praktyczne:

  • Możliwość oprowadzania grup zorganizowanych, np. wycieczek (5-20 osób) w innych terminach, po wcześniejszym uzgodnieniu z oprowadzającym.

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Wtorek, Czwartek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
5 km
Liczba osób:
od 5 do 20
Cena:

20 zł/os.

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zofia Jakóbczak

Zofia Jakóbczak

Z zawodu jestem archiwistą, z wykształcenia bibliotekarzem (absolwentką UMCS), prywatnie mamą, miłośniczką rowerowych wycieczek, spacerów, kajaków, książek oraz autorką bloga literackiego. Czerpię radość z odkrywania ciekawostek z przeszłości Lublina i aktywnie włączam się w różne akcje z rowerem w roli głównej. Od kilku lat zajmuje się także historią roweru w Lublinie, współtworząc Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów – grupę pasjonatów zabytkowych rowerów, którzy gromadzą związane z nimi informacje i odkrywają zapomniany świat cyklistów naszego miasta oraz regionu. O tym zapomnianym świecie opowiadam podczas moich autorskich spacerów, ale nie tylko. Pokazuję także miasto z niecodziennej perspektywy i odkrywam przed turystami mroczne zaułki, stare zakłady i domy uciech opowiadając przy tym historie z życia wzięte, okraszone pikanterią.

Telefon:
661 204 086
Adres e-mail: