Żydzi w Lublinie - tradycje religijne w codzinnym życiu

Żydzi w Lublinie - tradycje religijne w codzinnym życiu

Opowieści o zwyczajach i tradycjach umiejscowione w historycznej przestrzeni, przywołujące przedwojenną atmosferę żydowskiego Lublina.

Życie codzienne członków przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina w dużej mierze wyznaczane było przez ściśle określone reguły wiary. Rytm dnia, tygodnia, roku oraz cykl życia podlegał rytuałom wynikającym z nakazów religii i tradycji. Podczas spaceru po terenie dawnej dzielnicy żydowskiej przewodnik opowie m.in. o tym jak świętuje się szabat, co to jest bar micwa, jak wygląda ceremonia ślubu i pogrzebu oraz jakie są najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym. Opowieści o zwyczajach i tradycjach umiejscowione zostaną w historycznej przestrzeni, przywołując tym samym przedwojenną atmosferę żydowskiego Lublina.

Spacer rozpocznie się pod Zamkiem, gdzie niegdyś znajdowało się centrum żydowskiego życia w Lublinie. Trasa będzie wiodła przez uliczki i zakamarki, w których znaleźć można do dziś ślady dziedzictwa, a zakończy się w synagodze znajdującej się w gmachu dawnej Uczelni Mędrców Lublina.

Informacja o trasie

Język:
polski, angielski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 3 godzin
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 1 do 30
Cena:

od 350 zł za grupę

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Joanna Krauze

Joanna Krauze

Jestem absolwentką politologii, judaistyki i psychologii komunikacji społecznej. Lublinianką z wyboru serca oraz edukatorką i przewodniczką z powołania, pasji i poczucia obowiązku. Członkinią Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”, współpracowniczką Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Jako stypendystka izraelskiego MSZ część studiów odbyłam w Tel Awiwie. Na co dzień pracuje w biurze turystycznym ROOTKA. Oprowadzam także po miejscach pamięci, m.in. Państwowym Muzeum na Majdanku i Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu. W wolnych chwilach realizuje projekty edukacyjne dotyczące historii, dziedzictwa i pamięci o Żydach lubelskich. Współpracowałam z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce, Państwowym Muzeum na Majdanku oraz Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas swoich spacerów chciałabym przybliżać i wyjaśniać historię oraz dziedzictwo żydowskie Lubelszczyzny.