Brama Grodzka. Wystawa “Lublin. Pamięć miejsca”

Brama Grodzka. Wystawa “Lublin. Pamięć miejsca”

Wystawa „Lublin. Pamięć miejsca” poświęcona jest historii życia i zagłady lubelskich Żydów. Prezentowana jest w Bramie Grodzkiej, która niegdyś stanowiła przejście między dzielnicą chrześcijańską i żydowską.
Za Bramą przez stulecia rozwijało się miasto żydowskie, na ulicach słychać było język jidysz, czuć zapach wypiekanych bajgli i cebularzy, a w każdy piątek świętowano szabat. Ten świat bezpowrotnie zniszczyła II wojna światowa i Holokaust. W miejscu, gdzie przez lata były domy, synagogi i ulice, dziś jest wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu.
Wystawa w Bramie Grodzkiej prezentuje historię lubelskiej dzielnicy żydowskiej poprzez słowo, dźwięk i obraz. Przechodząc przez ekspozycję, oglądamy setki zdjęć, słuchamy wykreowanych dźwięków przedwojennego miasta i wspomnień jego mieszkańców. Jednocześnie w ułożonych na półkach segregatorach, które symbolicznie odtwarzają mapę przedwojennego Lublina, możemy przeczytać informacje o konkretnych domach, ulicach i osobach – dawnych mieszkańcach dzielnicy żydowskiej w Lublinie.