„Zaklęte w śródmiejskich świątyniach”

„Zaklęte w śródmiejskich świątyniach”

Zapraszam do odkrywania wraz ze mną najciekawszych tajemnic śródmiejskich świątyń Lublina. Niektóre z nich pamiętają początki miasta, inne zamieszane były nie tylko w lubelskie historie. Niezależnie od tego, zawsze dzieliły losy miasta i jego mieszkańców. Nie wszystkim udało się przetrwać do naszych czasów, jednak te, które stoją, potrafią skrywać w sobie niezwykłe historie i dzieła sztuki. Na filmie prezentuje cztery spośród nich. Archikatedra to obecnie najważniejszy kościół miasta, który zyskał swą rangę min. dzięki niezwykłości wnętrza. Wśród pięknych fresków łatwo przegapić skromniejszy od innych renesansowy nagrobek.

Kościół św. Stanisława, potocznie zwany kościołem Dominikanów, to jedno z tych miejsc, które należy dobrze poznać, przyjeżdżając do Lublina. Otoczony jedenastoma kaplicami, skrywa w sobie wiele historii, z czego kilka zostało odkrytych niedawno przy ostatnim remoncie. Kościół pw. św. Wojciecha to najmniejszy i najskromniejszy spośród kościołów śródmieścia. Mijany przez wszystkich, którzy przechodzą przez Bramę Grodzką, jest zupełnie niezauważany przez przechodniów. A szkoda. Przeniesiono do niego ołtarze z Kaplicy Trójcy Świętej. Kaplicy zamku królewskiego.

Kościół pobrygidkowski to jeden z niedocenianych kościołów Lublina. Powstał dzięki zawirowaniom wielkiej historii, jest jedynym zachowanym kościołem wotywnym tego miasta. A to tylko punkt wyjścia do opowieści o nim. Zapraszam do wspólnego zwiedzania.