Majdanek – miejsce „życia”

Majdanek – miejsce „życia”

Dawny nazistowski obóz na Majdanku był nie tylko miejscem śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób, ale także przestrzenią, gdzie ludzie żyli i starali się przeżyć. Codzienność „mieszkańców” Majdanka będzie głównym tematem spaceru.

Spacer po Państwowym Muzeum na Majdanku przybliży pokrótce historię miejsca, fakty związane z organizacją obozu i logistyką procederu zabijania. Najważniejsza jednak jest opowieść o „mieszkańcach” obozu, ich codziennej egzystencji, tragediach i radościach, gdzie było niekiedy możliwe, choć zazwyczaj zabronione i karane, tworzenie sztuki. Autor spaceru zajmuje się również naukowo historią ludobójstwa na świecie. Odwiedził wiele miejsc zbrodni, jakie wydarzyły się m.in. w Kambodży, dawnej Jugosławii czy Rwandzie. Stąd też dzieje Majdanka zostaną przybliżone w szerszym kontekście historycznym i cywilizacyjnym.

The route:

Centrum Obsługi Zwiedzających – wejście na teren ekspozycyjny – łaźnia męska z komorami gazowymi – łaźnia damska – Pole Róż – baraki gospodarcze – barak nr 62 – barak z obuwiem – trzecie pole więźniarskie z barakami mieszkalnymi – Kolumna Trzech Orłów – krematorium – doły egzekucyjne – Mauzoleum – Droga Hołdu i Pamięci – Pomnik-Brama.

Practical information:

  • Spotkanie przy Centrum Obsługi Zwiedzających
  • Individual and group walks adjusted to tourists' expectations
  • Czas trwania spaceru: od 1 do 3,5 godziny, w zależności od potrzeb i możliwości grupy
  • The route and programme may change up to availability of monuments and attractions
  • Price of the walk in English - plus 50 percent of the basic price
  • Negotiation of the price possible in case of smaller groups or individual walks
  • I issue an invoice

Topic

Language:
Polish, English
Topic:
General tour
Days:
Thursday, Friday, Saturday, Niedziela, Monday, Tuesday, Wednesday
Duration:
more than 3 hours
Route length:
4,5 km
Number of participants:
up to 45
Price:

60 min. – 130 zł

90 min. – 195 zł

120 min. – 260 zł

150 min. – 320 zł

180 min. – 380 zł

For kids
For adults
For the elderly
For people with special needs
For pets

Reserve the walk by phone or e-mail using a contact data below

Dominik Maiński

Dominik Maiński

I was born in Warsaw, but I have been living in Lublin for over twenty years. Many people ask me why I changed the capital to a smaller city. Lublin has an unusual atmosphere. It is one of the most beautiful and interesting cities in Poland. This place inspires and delights me all the time. I can also pursue my professional career here.

Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, a doktorat z historii obroniłem na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady m.in. na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Jestem wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. W kręgu moich naukowych zainteresowań są: sztuka Lublina, rzemiosło artystyczne, numizmatyka i medalierstwo, prawo autorskie w sztuce i sztuka skandynawska, czego efektem jest udział w wielu konferencjach naukowych oraz stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

I was an actor of Leszek Mądzik's Artistic Stage at KUL, which gave me the opportunity to participate in numerous theatre festivals for example in Lebanon and Syria. I also worked at the Art Gallery of the Art Stage, organizing and arranging exhibitions.

Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Dotychczas odwiedziłem ponad 70 krajów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Moją najdalszą podróżą była wyprawa na Wyspę Wielkanocną. W listopadzie 2023 roku udało mi się zdobyć szczyt Kilimandżaro. Byłem pomysłodawcą i organizatorem East est – Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykali się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu.

Oprowadzam po Lublinie i tzw. “trójkącie turystycznym” (Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów oraz okolice) jako przewodnik PTTK. Jestem również licencjonowanym przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu.

Phone:
501 606 155