Jakie lokalne przysmaki znajdziesz w lubelskich restauracjach?

27 lipca 2021 r.

Będąc w Lublinie warto odwiedzić restauracje, które budują swoje karty dań, bazując na lokalnych produktach od regionalnych producentów.

Niepospolita

Tradycyjne metody, staropolskie przepisy i lokalne zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie stale inspirują współczesnych kucharzy i restauratorów. Przenoszenie ich do nowoczesnej kuchni i ponowna interpretacja często przyczynia się do powstania kultowych pozycji w menu restauracyjnych, które podbijają serca miłośników autentycznej kuchni polskiej i poszukiwaczy smaków z przeszłości w nowoczesnym wydaniu.

  • 2PIER – z miłości do regionalnych serów

Mieszcząca się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy Al. Racławickich restauracja zasłynęła w Lublinie z niecodziennych wariacji na temat klasycznych, staropolskich smaków w nowoczesnej, oryginalnej formie. Zjeść tu można m.in. genialną lubelską ricottę w musie z kopytkami pietruszkowymi i grasicą cielęcą oraz pyszne sery zagrodowe z Cycowa. W swoim menu 2PIER wyróżnia także inne regionalne smaki, tj. rosti z wafli krzczonowskich, chołojec, babkę ziemniaczaną z kaszą gryczaną i pielmieni. Napić można się tu także popularnego cydru lubelskiego.

 

Żydzi od wieków wpływają na kształt lubelskiej kultury i kuchni. Pionierska żydowska restauracja lubelska, Mandragora także chętnie korzysta z lokalnych produktów do tworzenia prawdziwie lubelskich dań o żydowskim charakterze. Gościom wybitnie smakuje m.in. lubelski czulent z wołowiną, pyszny kapuśniak z migdałami i rodzynkami oraz karp z zatarem.

Bistro Chrupko to miejsce, w którym warto zjeść pyszne śniadanie lub lunch we współczesnym stylu lubelskim. Restauracja serwuje pyszne pierogi po lubelsku na słodko, z farszem z krasnystawskiego twarogu, podawane ze śmietaną z Cycowa, miodem z Radawczyka i sezonowymi owocami. Miłośników wytrawnych śniadań Chrupko zaprasza na niesamowitą zieloną szakszukę z masłem z Bychawy, twarogiem z Cycowa i niepowtarzalną cytrynową ricottą z lubelskiej leśniczówki.

Restauracja Legendy Miasta zarówno wystrojem wnętrz, jak i menu przypomina swoim Gościom o wyjątkowości Lublina i jego okolic. Inspirowane lubelskimi legendami potrawy zaskakują swoją złożonością i doskonałą formą. Szef Kuchni na podstawie regionalnych produktów tworzy autorskie propozycje znanych wszystkim dań, m.in. gofra ziemniaczanego z serem kozim i burakiem, albo lubelskiego burgera z buraka, z kozim serem, plackiem ziemniaczanym, sadzonym jajkiem i chipsami z pietruszki.

Projekt stopka png

Gmina Lublin realizuje od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2021 r. projekt pn. „Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego” współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020 od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2021 r.