O sezonie

Sezon Lublin

Setki wydarzeń dedykowanych mieszkańcom i turystom, które pozwolą poznać Lublin od podszewki. Sezon Lublin to nie tylko spotkanie z historią, legendą, naturą i kulturą, ale również doświadczanie miasta poprzez dobrą i niebanalną zabawę.

Zdjęcie z pokazu pt. Pożar w zamtuzie

Sezon Lublin to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez miejskich. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. Od tamtej pory rokrocznie pozwala mieszkańcom Lublina i turystom w niecodzienny sposób odkrywać historię, piękno i tajemnice miasta.

Podczas 10 dni trwania wydarzenia uczestnicy mają okazję wziąć udział w spacerach z przewodnikiem, aktywnych formach wypoczynku wykorzystujących infrastrukturę sportową i zasoby naturalne miasta, questach i grach miejskich, a także zwiedzaniu największych atrakcji Lublina — nie zawsze dostępnych dla wszystkich zwiedzających.

Sezon Lublin kierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta i turystów. Każdy, bez względu na wiek czy wachlarz zainteresowań, znajdzie tu coś dla siebie. W programie nie brakuje imprez rodzinnych i aktywności dla seniorów. Znaleźć można także wydarzenia dla sympatyków biegania, kajaków czy wypadów rowerowych. Nie zawiedzie się ani miłośnik rywalizacji w grach i zawodach sportowych, ani najbardziej zagorzały fan miejskiej gawędy. Również tropiciele idealnych kadrów czy smakosze kuchni regionalnej nie odejdą z kwitkiem!

Celem wydarzenia jest promowanie Lublina zarówno wśród turystów, jak i wśród samych mieszkańców. Podczas Sezonu Lublin swoją ofertę prezentują przedstawiciele lokalnej branży turystycznej – przewodnicy miejscy, instytucje kultury, fundacje i stowarzyszenia, podmioty zarządzające atrakcjami turystycznymi, obiekty sportowe, a także lubelscy przedsiębiorcy związani z turystyką. Jest w czym wybierać!

Sezon Lublin to również wydarzenie o wymiarze symbolicznym. Jego obwieszczenie późną wiosną jest jednocześnie otwarciem sezonu największych imprez kulturalnych Lublina, które każdego roku przyciągają setki tysięcy przyjezdnych. Doświadczanie miasta wszystkimi zmysłami to najlepszy sposób na jego poznanie, a Sezon Lublin to doskonała okazja, aby dogłębnie zrozumieć istotę tradycji i kultury miasta.

Sezon Lublin 2021

Tematem przewodnim jubileuszowej, 10. edycji Sezonu Lublin jest przyszłość miasta, a inspiracją wydarzenia i ważne postacie z historii Polski oraz Lublina.

W 2021 roku obchodzimy 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, ale też 30. rocznicę pierwszych, w pełni wolnych wyborów w Polsce. To jednak nie wszystko. 175 lat temu Karol Vetter otworzył Browar w Lublinie w dawnym klasztorze reformatów, który dzisiaj jest dziedzictwem rodzimej firmy Perła Browary Lubelskie. 100 lat temu Plage i Leśkiewicz wyprodukowali pierwszy samolot w lubelskiej fabryce. Z kolei 70 lat temu z linii lubelskich zakładów samochodowych zjechał pierwszy model FSC Lublin-51, prototyp późniejszego Żuka. Swoje setne urodziny obchodziłaby w tym roku poetka Julia Hartwig.

W tym roku Sezon Lublin 2021 przybierze dobrze znaną wszystkim formę. Podczas weekendu 21-23 maja 2021 roku dostępny będzie nieodpłatnie pakiet kulturalno-turystyczny dla mieszkańców.

Nowością jest program skierowany do turystów, dostępny podczas całego okresu wakacyjnego.  Zainteresowani będą mogli skorzystać z atrakcji podczas sezonu 2021 – od 1 czerwca do 15 września.