W 2023 roku, po raz kolejny Sezon Lublin przybrał formę gryewalizacji. Zmieniona formuła oraz zróżnicowana oferty turystyczna Lublina, zgromadzona w jednym miejscu ułatwiła turystom i mieszkańcom poszukiwanie interesujących ich form spędzania wolnego czasu. Sezon Lublin poprzez zsieciowanie lubelskich instytucji kultury, hoteli, miejsc noclegowych, przewodników, sklepów i sklepików z pamiątkami oraz lokali gastronomicznych.
Formuła bazująca na budowaniu doświadczeń sprawia, że poprzez zabawę z nagrodami Uczestnicy zostają włączeni w poznawanie i korzystanie z oferty Partnerów kompleksowo. Unikatowe gadżety miejskie pozostają natomiast pamiątką z podróży zchęcającą do powrotu.
Pierwsza edycja Sezonu Lublin w zupełnie nowym formacie. Celem zmienionej formuły było stworzenie pełnej, zróżnicowanej oferty turystycznej Lublina, zgromadzonej w jednym miejscu. To ułatwiło mieszkańcom i turystom poszukiwanie interesujących ich form spędzania wolnego czasu, a także pomogło zsieciować lubelskie instytucje kultury, hotele, przewodników, sklepiki z pamiątkami i lokale gastronomiczne.
Nowa formuła została oparta o budowanie doświadczeń poprzez zabawę z nagrodami. Uczestnicy mogli włączyć się do gry w każdym momencie trwania akcji, a poprzez korzystanie z oferty Partnerów i zdobywanie naklejek – również wygrywać unikatowe gadżety miejskie. Sezon Lublin 2022 zakończył się fantastycznym wynikiem 20 tys. wydanych naklejek i 422 wydanych nagród.
Tematem przewodnim jubileuszowej, 10. edycji Sezonu Lublin jest przyszłość miasta, a inspiracją wydarzenia i ważne postacie z historii Polski oraz Lublina.
W 2021 roku obchodziliśmy 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, ale też 30. rocznicę pierwszych, w pełni wolnych wyborów w Polsce. To jednak nie wszystko. 175 lat wcześniej Karol Vetter otworzył Browar w Lublinie w dawnym klasztorze reformatów, który dzisiaj jest dziedzictwem rodzimej firmy Perła Browary Lubelskie. 100 lat wcześniej Plage i Leśkiewicz wyprodukowali pierwszy samolot w lubelskiej fabryce. Z kolei 70 lat wcześniej z linii lubelskich zakładów samochodowych zjechał pierwszy model FSC Lublin-51, prototyp późniejszego Żuka. Swoje setne urodziny obchodziłaby w tamtym roku poetka Julia Hartwig.
W tamtym roku Sezon Lublin przybrał dobrze znaną wszystkim formę. Podczas weekendu 21-23 maja 2021 roku dostępny był nieodpłatnie pakiet kulturalno-turystyczny dla mieszkańców. Nowością był program skierowany do turystów, dostępny podczas całego okresu wakacyjnego. Zainteresowani mogli skorzystać z atrakcji podczas sezonu 2021 – od 1 czerwca do 15 września.
Sytuacja epidemiczna, która zastała nas w 2020 roku, nadała 9. edycji Sezonu Lublin nieco inny charakter. W trosce o bezpieczeństwo turystów i mieszkańców wydarzenie odbyło się wirtualnie. Partnerzy Sezonu Lublin zaprezentowali swoją ofertę w formie nagrań wideo, zachęcając do odwiedzenia Lublina w najbliższej przyszłości i skorzystania z ich usług.
Czego można było się spodziewać? Pięknych ujęć miasta, zarysu historii, które rozpalą waszą ciekawość, a także garści informacji praktycznych. Zachęcamy do obejrzenia materiałów i zainspirowania się nimi do wizyty w Lublinie – Mieście Inspiracji.
Wszystkie filmy można obejrzeć na profilu YouTube Turystyczny Lublin.
Sezon Lublin 2019 był wyjątkowy. Odbywał się bowiem w roku jubileuszu 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”!
W ciągu 10 dni dni trwania Sezonu Lublin, mieszkańcy i turyści mogli bezpłatnie skorzystać z bogatej oferty turystycznej Lublina. Dzięki współpracy z blisko czterdziestoma partnerami uczestnicy odwiedzili zarówno najsłynniejsze, jak i te mniej znane obiekty turystyczne miasta oraz wzięli udział w licznych spotkaniach, prelekcjach, warsztatach, spacerach i aktywnościach sportowych.
W przygotowanej ofercie pojawiły się m.in. zagadki z audioprzewodnikiem, łamanie kodu Jana Matejki w jednym z escape roomów, warsztaty kuchni litewskiej czy zwiedzanie Bazyliki oo. Dominikanów. Wśród atrakcji można było znaleźć wiele ofert przeznaczonych dla najmłodszych. Nie zabrakło także aktywności, które przyciągały fanów rekreacji. Spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, piesze oraz biegowe, a także warsztaty żeglarskie.
Rok 2018 to jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Siódma edycja Sezonu Lublin odbyła się więc pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”!
Podczas 10 dni trwania Sezonu Lublin, mieszkańcy i turyści mogli lepiej poznać ofertę turystyczną miasta. Do wyboru było blisko 280 różnorodnych i bezpłatnych imprez. Piesze wycieczki, spływy kajakowe, spacery tematyczne i warsztaty przybliżały niezwykłe postacie, zabytki czy nie odkryte dotąd miejsca. Gry miejskie, questy czy warsztaty odkrywały przed ich uczestnikami inspirujący Lublin. Jak co roku oferta obfitowała także w wydarzenia rodzinne, warsztaty dla dzieci i masę innych atrakcji.
W 2017 roku Lublin świętował Wielki Jubileusz 700-lecia nadania Praw Miejskich. Sezon Lublin poprzez swoje imprezy, nawiązywały do tego znaczącego wydarzenia w dziejach Lublina. Przywoływał znamienitych lublinian, idee i dzieła.
Szósta edycja Sezonu Lublin, przyniosła aż 300 powodów, by przekonać się o tym, że Lublin inspiruje bogatym dziedzictwem, zachwyca unikalnymi zabytkami, ma wiele fascynujących historii do opowiedzenia i smaków do skosztowania. Turyści oraz mieszkańcy miasta mieli okazję uczestniczyć w podróży w głąb miasta. W bogatej ofercie znalazły się wycieczki rowerowe, spacery tematyczne czy spływy kajakowe. Uczestnicy wydarzeń mieli także okazję zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych, odwiedzić zabytki, zapoznać się z ofertą lubelskich muzeów i instytucji. Jak co roku, nie zabrakło także atrakcji zaplanowanych dla najmłodszych.
Sezon Lublin 2016 pokazał, że Lublin jest miastem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Jako Miasto Inspiracji, może poszczycić się nie tylko bogatą historią, licznymi zabytkami oraz muzeami ale także swoją kameralną atmosferą, pyszną kuchnią oraz walorami przyrodniczymi.
Turyści oraz mieszkańcy miasta, mogli uczestniczyć w co najmniej 290 wydarzeniach organizowanych podczas piątej edycji Sezonu Lublin. W ciągu 11 dni odbyły się liczne warsztaty, spotkania i wystawy. Uczestnicy wydarzeń mogli: odbyć podróż w czasie podczas wyprawy zabytkowym trolejbusem, wybrać się na jeden z wielu spacerów tematycznych czy spróbować swoich sił podczas próby „ucieczki” z escape roomu. W tej edycji nie zawiodła także aktywna strona Sezonu. Marsze na orientację, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i piesze pozwoliły na aktywne spędzenie czasu, a przy okazji poznanie bogactwa i piękna przyrody Lublina i jego okolic.
W roku 2015 odbyła się czwarta odsłona Sezonu Lublin. Podczas tej edycji wydarzenia, mieszkańcy miasta oraz przyjezdni turyści mieli okazję uczestniczyć w licznych imprezach, warsztatach oraz spacerach, ukazujących walory turystyczne naszego miasta. W ciągu 10 dni Partnerzy Sezonu Lublin zaprezentowali swoje oferty przybliżając tym samym dziedzictwo kulturowe miasta, jego zabytki oraz liczne atrakcje. Rokrocznie program wydarzenia wzbogacany jest o kolejne punkty, dzięki czemu oferta turystyczna Lublina staje się lepiej rozpoznawalna i ciekawsza.
Uczestnicy tegorocznego Sezonu Lublin mieli okazję poznać m. in. najstarsze zabytki Wzgórza Zamkowego, Muzeum Wsi Lubelskiej czy Lubelską Trasę Podziemną. Dla szukających aktywnego wypoczynku nie zabrakło spływów kajakowych czy wycieczek rowerowych malowniczymi dolinami. Miłośnicy lotnictwa mieli natomiast okazję przyjrzeć się z bliska Portowi Lotniczemu Lublin.