Gdzie diabeł nie może… tam babę pośle. O czarownicach i diabłach w dawnym Lublinie.

Gdzie diabeł nie może… tam babę pośle. O czarownicach i diabłach w dawnym Lublinie.

W trakcie spaceru po Starym Mieście opowiem historię lubelskich procesów o czary. Będzie to opowieść o magii i przesądach obecnych w życiu codziennym mieszkańców staropolskiego Lublina oraz o praktykach tajemnych uprawianych na dworach polskich władców, którzy niejednokrotnie gościli również w grodzie nad Bystrzycą.

Dowiecie się, czym tak naprawdę zajmowały się domniemane czarownice, poznacie pełne magii przepisy z domowych poradników medycznych z XVIII wieku, a także przykłady wykorzystania do czarów różnych magicznych przedmiotów oraz ziół. Opowiem też o losach kilku oskarżonych o czary kobiet, m.in. Anny Szwedyczki ze Starej Soli – jedynej (!) domniemanej czarownicy skazanej w Lublinie na spalenie żywcem na stosie. Podczas spaceru nie zabraknie informacji o najsłynniejszym miejscowym podaniu, czyli legendzie o czarciej łapie, a także historii „Lucifera”, „Czarta” oraz diabłów pojawiających się w zeznaniach osób posądzanych o czary.

Spacer jest czasowo niedostępny.

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
2 km
Liczba osób:
od 1 do 15
Cena:

Turyści indywidualni – 25 zł

Grupy zorganizowane (maksymalnie 15 os.) – 200 zł

Uwaga: opcja dodatkowa: opcje dodatkowe, takie jak wejście do Muzeum Historii Miasta Lublina lub Lubelskiej Trasy Podziemnej, płatne dodatkowo (wg aktualnie obowiązujących cenników tych instytucji).

 

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Magdalena Kowalska-Cichy

Przewodnik Inspiracji Magdalena Kowalska-Cichy

Jestem historykiem i kulturoznawcą, autorką książki „Magia i procesy o czary w staropolskim Lublinie” (2019). Od wielu lat działam aktywnie w turystyce. Posiadam uprawnienia pilota wycieczek oraz Przodownika Turystyki Pieszej PTTK. Interesuję się dziejami procesów o czary i historią przestępczości w Rzeczpospolitej XVI-XVIII wieku. Podczas spotkań autorskich, prelekcji i spacerów opowiadam o prześladowaniu czarownic, staropolskiej medycynie i sądownictwie oraz lubelskich legendach.

Oferta przewodnicka p. Magdaleny Kowalskiej-Cichy jest czasowo niedostępna.
Telefon:
660 515 839