Pod koniec lat 40. zaprojektowano dla Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej wspaniałą, nowoczesną dzielnicę pełną słońca i zieleni. Pomimo wielu zmian w pierwotnym projekcie, dzielnica stanowi do dziś jeden z najpełniej zrealizowanych kampusów akademickich w Polsce. Spacer po dzielnicy ma na celu przybliżyć rolę urbanistyki w kreowaniu przyjaznego środowiska życia. Opowiem o ideach, które pozwoliły stworzyć przestrzeń przyjazną nauce i odpoczynkowi. Na trasie nie zabraknie okazji, by przyjrzeć się najciekawszym budynkom dzielnicy. Spacer z pewnością zainteresuje studentów i absolwentów lubelskich uczelni.
Miejsce rozpoczęcia spaceru: pod pomnikiem Marii Skłodowskiej-Curie
Terminy:
Jestem architektem oraz badaczem architektury modernistycznej i autorem strony „Modernizm w Lublinie”, gdzie popularyzuję na temat lubelskiej architektury XX wieku.
W architekturze modernistycznej fascynuje mnie nierozłączność funkcji, formy i konstrukcji oraz sposób w jaki oddziałuje ona na odbiorców. Kolekcjonuję ciekawostki i historie związane z obecnością ludzi w architekturze oraz o wpływie idei na rozwój architektury.
Zapraszam na spacery szlakiem lubelskiego modernizmu.