Dominik Maiński
Urodziłem się w Warszawie, ale już od przeszło dwudziestu lat mieszkam w Lublinie. Wiele osób zadaje mi pytanie, dlaczego zmieniłem stolicę na mniejsze miasto. Lublin ma niezwykły klimat. Jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce. To miejsce mnie inspiruje i ciągle zachwyca. Tu też mogę realizować się zawodowo.
Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, a doktorat z historii obroniłem na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady m.in. na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Jestem wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. W kręgu moich naukowych zainteresowań są: sztuka Lublina, rzemiosło artystyczne, numizmatyka i medalierstwo, prawo autorskie w sztuce i sztuka skandynawska, czego efektem jest udział w wielu konferencjach naukowych oraz stypendium Prezydenta Miasta Lublin.
Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, co dało możliwość uczestnictwa w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw.
Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Dotychczas odwiedziłem ponad 70 krajów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Moją najdalszą podróżą była wyprawa na Wyspę Wielkanocną. W listopadzie 2023 roku udało mi się zdobyć szczyt Kilimandżaro. Byłem pomysłodawcą i organizatorem East est – Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykali się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu.
Oprowadzam po Lublinie i tzw. “trójkącie turystycznym” (Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów oraz okolice) jako przewodnik PTTK. Jestem również licencjonowanym przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu.