Dominik Maiński

Dominik Maiński
Urodziłem się w 1979 roku w Warszawie, ale swoje życie związałem z Lublinem. Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, obroniłem doktorat z historii na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Jestem wykładowcą Uniwersytetu Otwartego KUL oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. Napisałem kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu rzemiosła artystycznego, numizmatyki i medalierstwa, prawa autorskiego w sztuce i sztuki skandynawskiej. Brałem udział w wielu konferencjach naukowych i otrzymałem stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, dzięki czemu uczestniczyłem w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw. Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Często oprowadzam turystów po Lublinie jako przewodnik PTTK. Jestem pomysłodawcą i organizatorem East est — Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykają się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu. Niedawno wszedłem na Toubkal (4167 m n.p.m.) — najwyższy szczyt Afryki Północnej. A tuż przed pandemią odwiedziłem jedno z najdalej od Polski położonych miejsc — Wyspę Wielkanocną.
Języki:
polski, angielski
Telefon:

Trasy

Spacer ma na celu pokazanie uczestnikom najważniejszych miejsc, gdzie w sposób skumulowany toczyło się życie w dawnym Lublinie. Obecnie, poza miejscem spotkań mieszkańców, są to przestrzenie organizacji niektórych wydarzeń kulturalnych. Opowiedziana będzie historia wybranych placów.
Celem spaceru będzie szerokie zapoznanie zwiedzających z najpiękniejszymi i najciekawszymi malowidłami w Lublinie, pochodzącymi z różnych epok i wykonanymi w zróżnicowanych technologiach – od sztandarowych bizantyńsko-ruskich fresków w kaplicy Trójcy Świętej po modernistyczne mozaiki i współczesne murale, które uczestnikom wycieczek do Lublina pokazywane są rzadko.