Szlachetne zdrowie po lubelsku, czyli opowieść o lubelskich medykach

Szlachetne zdrowie po lubelsku, czyli opowieść o lubelskich medykach

Moja oferta jest próbą przedstawienia sylwetek lubelskich lekarzy, nie tylko tych znanych społeczności lekarskiej, ale i tych zasłużonych dla historii miasta i jego rozwoju, jak również dziejów placówek szpitalnych, poczynając od dawnych wieków. Przy okazji staniemy przed znanymi i tymi mniej odwiedzanymi zabytkami i obiektami, które ujrzymy w innym świetle, charakterze, odkryjemy ich dawne przeznaczenie i funkcje.

„Szlachetne zdrowie” po lubelsku, czyli opowieść o lubelskich medykach, lekarzach, siostrach miłosierdzia, przytułkach i szpitalach. Przywołamy nazwiska patronów naszych ulic (np. Witold Chodźko, Mieczysław Biernacki, Kazimierz Jaczewski, Ludwik Hirszfeld, Tadeusz Krwawicz, Antoni Gębala), jak również postaci znanych z innych kontekstów (np. Biernat z Lublina jako biegły również w naukach medycznych, Wojciech Oczko jako lekarz 3 królów, Marek Arnsztajn jako lekarz i społecznik i współzałożyciel lubelskiego towarzystwa „Światło”, bracia Vetterowie jako fundatorzy Szpitala Dzieciątka Jezus, ksiądz Piotr Ściegienny jako kapelan szpitala Bonifratrów, Karol Rotkel, społecznik, współorganizator Wystawy Higienicznej w 1908 roku).

Pojawią się także akcenty wielokulturowości (np. Marek Arnsztajn, Gustaw Haberlau, Szlomo Herszenhorn, zwany „Korczakiem z Lublina”).

Trasa jest przeznaczona dla turystów zarówno związanych, jak i niezwiązanych z medycyną, dla mieszkańców miasta, a także uczestników często w Lublinie organizowanych (w związku z istnieniem Uniwersytetu Medycznego) konferencji naukowych dla środowiska lekarzy, którzy mogliby być zainteresowani takim specyficznym poznaniem naszego miasta.

Informacje praktyczne:

  • Kształt i objętość (również czas trwania) trasy, będzie dostosowany do specyfiki i oczekiwań grupy.
  • W przypadku niewielkich grup istnieje możliwość negocjacji ceny za usługę.

Informacja o trasie

Język:
polski, francuski, Polish, French
Tematyka:
Specialised tour, spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Monday, Sobota, Tuesday, Niedziela, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday, Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek
Czas trwania:
up to 3 hours, do 3 godzin
Długość trasy:
4,2 km
Liczba osób:
od 1 do 40
Cena:

300 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Beata Petkiewicz

Beata Petkiewicz

Przewodnikiem jestem od 9 lat. Należę do Koła Przewodników Miejskich w Lublinie PTTK oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Równocześnie jestem nauczycielem akademickim i tłumaczem. Kontakt z ludźmi w różnym wieku, różnych profesji i z różnych stron świata jest tym, co pociąga mnie w tym zajęciu najbardziej. Chciałabym, aby Lublin i Lubelszczyzna stały się rozpoznawalne zarówno wśród mieszkańców naszego kraju, jak i gości z zagranicy. Inspiracją dla moich spacerów są ludzie, którzy współtworzyli historię miasta. Znani, ale też bezimienni, ponieważ to oni nadają mu charakter, tożsamość i budują niepowtarzalną atmosferę.

Telefon:
505 166 235
Adres e-mail: