East-otny Lublin ‒ miasto orientalne

East-otny Lublin ‒ miasto orientalne

Lublin był niegdyś kulturowym tyglem. To tędy przebiegały istotne szlaki handlowe łączące Azję z Europą, mieszały się religie i kultury. Wybierzcie się w podróż po najciekawszych miejscach związanych z kulturami i społecznościami Wschodu!

Lublin już na początku swojej historii był miastem otwartym na Wschód. Tędy przebiegały szlaki handlowe łączące Azję z Europą, czego dowodem jest skarb dirhemów – arabskich monet znalezionych na Czechowie. Już w XIV wieku zaczęli się tutaj osiedlać Żydzi. Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta było zawarcie Unii Lubelskiej w 1569 roku. Gród wzbogacił się o nowych mieszkańców ze Wschodu. Kilka wieków później zaczerpnięto z tych wzorców, tworząc Unię Europejską. Dzisiaj miasto wraca do tradycji wielokulturowości i ponownie otwiera się na Wschód. Wszystkie mieszkające w Lublinie, egzotyczne nieraz społeczności, zostawiły trwały ślad w kulturze miasta. Pokazane zostaną najciekawsze, ale też rzadko odwiedzane miejsca związane z kulturami i społecznościami Wschodu.

Trasa spaceru:

  • plac Litewski z historią Unii Lubelskiej jako momentu największego otwarcia się miasta na Wschód,
  • dawna cerkiew prawosławnej społeczności greckiej pw. Narodzenia Matki Boskiej na ul. Zielonej (obecnie kościół pw. św. Jozefata),
  • plac Rybny z tzw. pałacem Pawęczkowskiego ‒ niedokończona świątynia trynitarzy (zakon działający m.in. w Azji od czasu wypraw krzyżowych) i późniejsza rosyjska kwatera generalska,
  • archikatedra z wyposażeniem częściowo pochodzącym ze Wschodu,
  • bazylika pw. św. Stanisława i klasztor Dominikanów z pochodzącymi z Rusi relikwiami Krzyża Świętego,
  • dawne miasto żydowskie,
  • Muzeum Narodowe – dawny zamek i Kaplica Trójcy Świętej z freskami rysko-bizantyńskimi. Obecny wygląd budynku jest wynikiem przebudowy na potrzeby carskiego więzienia,
  • cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego i historia unitów lubelskich,
  • ulica Ruska, wzgórze Czwartek i kościół pw. św. Mikołaja przy dawnym szlaku handlowym z Litwy na Zachód.

Informacje praktyczne:

  • Spacery indywidualne lub grupowe dostosowane do oczekiwań turystów
  • Czas trwania spaceru: od 1 do 3 godzin, w zależności od potrzeb i możliwości grupy
  • Trasa i program może ulec zmianie w zależności od dostępności obiektów
  • Koszt spaceru w języku angielskim – dodatkowo 50% ceny bazowej
  • Możliwość negocjacji ceny w przypadku mniejszych grup lub spacerów indywidualnych
  • Przewodnik wystawia faktury

Informacja o trasie

Język:
Polish, English, polski, angielski
Tematyka:
Specialised tour, spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Czwartek, Piątek, Monday, Sobota, Tuesday, Niedziela, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday, Poniedziałek, Wtorek, Środa
Czas trwania:
up to 3 hours, do 3 godzin
Długość trasy:
2 km
Liczba osób:
od 1 do 45
Cena:

60 min. – 130 zł

90 min. – 195 zł

120 min. – 260 zł

150 min. – 320 zł

180 min. – 380 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Dominik Maiński

Dominik Maiński

Urodziłem się w Warszawie, ale już od przeszło dwudziestu lat mieszkam w Lublinie. Wiele osób zadaje mi pytanie, dlaczego zmieniłem stolicę na mniejsze miasto. Lublin ma niezwykły klimat. Jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce. To miejsce mnie inspiruje i ciągle zachwyca. Tu też mogę realizować się zawodowo.

Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, a doktorat z historii obroniłem na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady m.in. na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Jestem wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. W kręgu moich naukowych zainteresowań są: sztuka Lublina, rzemiosło artystyczne, numizmatyka i medalierstwo, prawo autorskie w sztuce i sztuka skandynawska, czego efektem jest udział w wielu konferencjach naukowych oraz stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, co dało możliwość uczestnictwa w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw.

Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Dotychczas odwiedziłem ponad 70 krajów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Moją najdalszą podróżą była wyprawa na Wyspę Wielkanocną. W listopadzie 2023 roku udało mi się zdobyć szczyt Kilimandżaro. Byłem pomysłodawcą i organizatorem East est – Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykali się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu.

Oprowadzam po Lublinie i tzw. “trójkącie turystycznym” (Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów oraz okolice) jako przewodnik PTTK. Jestem również licencjonowanym przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu.

Telefon:
501 606 155