Katolicki Uniwersytet Lubelski dawniej i dziś

Katolicki Uniwersytet Lubelski dawniej i dziś

Dajcie się zaprosić na niezwykły spacer po Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Poznajcie historię i postacie, które były z nim związ

Rozpoczniemy zwiedzanie od trzech obiektów, które były przedstawione już na miedziorycie Hogenberga pochodzącym z 1618 roku. Są to: dawna szubienica, kapliczka zwana „Bożą Męką” i kościół Św. Krzyża. Każdy z tych zabytków kryje w sobie niesamowite historie godne przytoczenia…

Przedstawię Państwu także dalsze dzieje tego miejsca. Opowiem o klasztorze oo. Dominikanów, o kasacji zakonu przez władze cesarskie i konstrukcji nowych budynków, o zawierusze wielu lat zaborów, zmieniających się użytkownikach i funkcjach pełnionych przez budynki na przestrzeni lat.
Kolejny etap dziejów to powstanie Uniwersytetu — od jego zalążków w Petersburgu, przez osobę założyciela oraz fundatorów, pierwszych profesorów i studentów. KUL jako równolatek Polski niepodległej daje możliwość prześledzenia historii tego okresu na przykładach konkretnych osób związanych z Uniwersytetem.
Poczujemy klimat korytarzy starego gmachu uczelni, dawnych bibliotek, zwiedzimy Muzeum Uniwersyteckie i salę, w której wykładał ks. profesor Karol Wojtyła. Wejdziemy do piwnic poklasztornych, gdzie obecnie mieści się barek studencki, zobaczymy też zamurowane wejście do lochów.

Informacje dodatkowe:

Spacer dostępny jest od poniedziałku do piątku po godzinie 15. W soboty i niedziele bez ograniczeń.

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Niedziela, Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 2 do 25
Cena:

250 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Marta Łukasik

Przewodnik Inspiracji Marta Łukasik

Z wykształcenia jestem grafikiem oraz absolwentką Estudios Hispanicos na Uniwersytecie Complutense w Madrycie i studiów podyplomowych z Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Pracuję etatowo w sektorze administracji szkolnictwa wyższego. Jestem pomysłodawcą i koordynatorem wielu projektów w ramach inicjatyw takich jak: Miasto Kultury, Sezon Lublin, Festiwal Legend Lubelskich i in. Posiadam doświadczenie we współpracy z grupami w każdym wieku – jako twórca gier terenowych oraz koordynator zespołu historii sztuki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od kilku lat prowadzę również zajęcia i warsztaty artystyczne z młodzieżą w ramach terapii zajęciowej. Z urodzenia jestem lublinianką, a z zamiłowania zapalonym odkrywcą, który oprowadzi zainteresowanych miastem obieżyświatów po nietuzinkowych trasach. Łączę w sobie cechy ekspresyjnego choleryka-erudyty z zorganizowanym i perfekcyjnym melancholikiem.

Telefon:
531 008 632
Adres e-mail: