„Krwawe dzielnice oporu i zemsty”. Część 1: Początek. Dziesiąta i Kośminek

„Krwawe dzielnice oporu i zemsty”. Część 1: Początek. Dziesiąta i Kośminek

Fascynująca historia XX wieku – choć powstaje na naszych oczach – to wciąż pozostaje nieznana i zapomniana. Do tej pory historykom i różnym badaczom nie udało się odkryć wszystkich tajemnic – zarówno II wojny światowej jak i miasta Lublina. Krajoznawca,  genealog i przewodnik – Adam Podkowa – odkrywa tajemnice i sekrety historii miasta.

Już od początku wojny aż do jej końca dzielnice: Dziesiąta i Kośminek – były znakiem sprzeciwu wobec okupanta i miejscem aktywnych działań ze strony Ruchu Oporu. Na terenie dzielnic i w ich okolicach – działały takie organizacje jak: wydzielone oddziały i pododdziały szkolnych „Grup Przysposobienia Wojskowego”, „Związek Walki Zbrojnej” (ZWZ), „Narodowa Organizacja Wojskowa” (NOW), „Komenda Obrońców Polski” (KOP), Armia Krajowa (AK) i inne.

Symbolem dzielnic – są jej bohaterowie – w tym – lubelscy kolejarze – o których będzie mowa na spacerze, który – ukazuje istotne wydarzenia, mało znane a interesujące fakty i nieznane informacje – podnosi i promuje wartości patriotyczne, historyczne i krajoznawcze.

Spacer – przypomina prawdę historyczną o dzielnicy i walkach o Lublin, zwłaszcza epizod walki o wiadukt kolejowy w 1939 roku. Niniejsza opowieść jest oparta o bezpośrednie relacje kombatantów, m. in: Ppłk WP – w stanie spoczynku śp Mariana Pawełczaka, ps. “Morwa” – “Zaporczyka” – adiutanta cc mjra Hieronima Dekutowskiego, ps. “Zapora” oraz – por. WP – w stanie spoczynku – żołnierza ZWZ-AK – “Piłsudczyka RP” – Bolesława Grzegorczyka, ps. “Jabłuszko”.

Idea spaceru

Symbolem dzielnic – są jej bohaterowie – w tym – lubelscy kolejarze – o których będzie mowa na spacerze, który – ukazuje istotne wydarzenia, mało znane a interesujące fakty i nieznane informacje – podnosi i promuje wartości patriotyczne, historyczne i krajoznawcze.

Spacer – przypomina prawdę historyczną o dzielnicy i walkach o Lublin, zwłaszcza epizod walki o wiadukt kolejowy w 1939 roku.

Scenariusz trasy

 • Początek spaceru:

Parking samochodowy przy boisku obok mostu przy ul. Wspólnej i ul. Pawiej (Kośminek). W zależności od potrzeb zwiedzających – istnieje możliwość rozpoczęcia spaceru w innym miejscu

 • Koniec spaceru: 

Skwer im. Grażyny Chrostowskiej (Dziesiąta). W zależności od potrzeb zwiedzających – istnieje możliwość zakończenia spaceru w innym miejscu.

Czas trwania spaceru

Optymalnie i standardowo ok.: 2h-3h. W zależności od potrzeb zwiedzających istnieje możliwość kontynuacji spaceru i dłuższego oprowadzania.

Koszt spaceru

Koszt oferty dla grup:

 • 2-4 osób – 1 h/ 50 zł
 • 5-9 osób – 1 h/ 70 zł
 • 10-14 osób – 1 h/ 100 zł
 • 15-19 osób – 1 h/ 120 zł
 • 20-24 osób – 1 h/ 150 zł
 • 25-29 osób – 1 h/ 180 zł
 • 30-34 osób – 1 h/ 200 zł
 • 35-39 osób – 1 h/ 220 zł
 • 40-45 osób – 1 h/ 240 zł

W przypadku turystów indywidualnych – istnieje możliwość negocjacji ceny.

Wersja językowa trasy

Podstawowa wersja językowa spaceru: polski, angielski. W zależności od potrzeb zwiedzających – istnieje także możliwość oprowadzania w innych językach.

Informacja o trasie

Język:
angielski, polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 3 godzin
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 2 do 45
Cena:

od 50  zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Adam Podkowa

Adam Podkowa

Jestem Przewodnikiem po Państwowym Muzeum na Majdanku, przewodnikiem turystyczny po mieście Lublinie, organizatorem turystyki i krajoznawstwa. Mikromodelarzem i rekonstruktorem historyczny przy „Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej” w Warszawie (m.in.: typy broni i uzbrojenia, mundury, wojska lądowe i broń pancerna), mgr Teologii KUL Jana Pawła II o specjalności: reguły i wspólnoty zakonne, teologia fundamentalna, dogmatyczna i religioznawstwo. Ukończyłem również, studia podyplomowe z pedagogiki. Jestem mediatorem sądowym oraz wykładowcą. Piszę prozę poetycką i poezje – prelegent lubelskiego „Miasta Poezji”. Ponad to jestem miłośnikiem spacerów, dyskusji i długodystansowych pieszych rajdów krajoznawczych. Działaczem społecznym i samorządowym. Pomysłodawcą i autorem wielu inicjatyw i projektów, m.in.: tablicy upamiętniającej pierwszych obrońców Miasta Lublina – Lubelskich bohaterów II Wojny Światowej w obronnej kampanii wrześniowej w tym, m.in. – Zdzisława Podkowy, harcerza, członka grupy – „Przysposobienia Wojskowego”, dowódcy 1-dnego z oddziałów ZWZ-AK w Lublinie, aresztowanego i torturowanego „pod Zegarem”, osadzonego w więzieniu na Zamku Lubelskim, więźnia i męczennika, który – mając jedynie 22-lata – w obozie KL Auschwitz I „Stammlager” – w dniu: 3 listopada 1942 r.– oddał swoje życie za drugiego człowieka i wolność Ojczyzny.

Telefon:
502 601 993
Adres e-mail: