Adam Podkowa

Adam Podkowa
Jestem Przewodnikiem po Państwowym Muzeum na Majdanku, przewodnikiem turystyczny po mieście Lublinie, organizatorem turystyki i krajoznawstwa. Mikromodelarzem i rekonstruktorem historyczny przy „Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej” w Warszawie (m.in.: typy broni i uzbrojenia, mundury, wojska lądowe i broń pancerna), mgr Teologii KUL Jana Pawła II o specjalności: reguły i wspólnoty zakonne, teologia fundamentalna, dogmatyczna i religioznawstwo. Ukończyłem również, studia podyplomowe z pedagogiki. Jestem mediatorem sądowym oraz wykładowcą. Piszę prozę poetycką i poezje – prelegent lubelskiego „Miasta Poezji”. Ponad to jestem miłośnikiem spacerów, dyskusji i długodystansowych pieszych rajdów krajoznawczych. Działaczem społecznym i samorządowym. Pomysłodawcą i autorem wielu inicjatyw i projektów, m.in.: tablicy upamiętniającej pierwszych obrońców Miasta Lublina – Lubelskich bohaterów II Wojny Światowej w obronnej kampanii wrześniowej w tym, m.in. – Zdzisława Podkowy, harcerza, członka grupy – „Przysposobienia Wojskowego”, dowódcy 1-dnego z oddziałów ZWZ-AK w Lublinie, aresztowanego i torturowanego „pod Zegarem”, osadzonego w więzieniu na Zamku Lubelskim, więźnia i męczennika, który – mając jedynie 22-lata – w obozie KL Auschwitz I „Stammlager” – w dniu: 3 listopada 1942 r.– oddał swoje życie za drugiego człowieka i wolność Ojczyzny.
Języki:
polski, angielski, herbrajski, niemiecki
Telefon:
Adres e-mail:

Trasy

Ten bardzo ciekawy, oryginalny i nowy, lubelski szlak turystyczny – wiedzie przez kilka dzielnic Lublina i daje szerokie pole do interpretacji i twórczej ekspresji, jak i doskonałą możliwość zarówno indywidualnego czy rodzinnego wypoczynku oraz zadumy nad otaczającym światem a także unikalnego zwiedzania najciekawszych i najpiękniejszych fragmentów Lublina – z omówieniem historii, zagadek, symboliki – zarówno poszczególnych miejsc jak i odkrywania artystycznego przesłania i ukrytej wymowy poszczególnych murali.
"Szlak Powstania Styczniowego - "Równość, Wolność, Niepodległość" - (1863-1864) - stanowi - przede wszystkim - zarówno doskonałe przypomnienie jak i nowatorską, śmiałą próbę przybliżenia historycznych, poszczególnych postaci Powstańców Styczniowych - jak i rekonstrukcji wydarzeń związanych z największym i najdłużej trwającym - niepodległościowym zrywem Polaków.
Fascynująca historia XX wieku – choć powstaje na naszych oczach – to wciąż pozostaje nieznana i zapomniana. Do tej pory historykom i różnym badaczom nie udało się odkryć wszystkich tajemnic – zarówno II wojny światowej jak i miasta Lublina. Krajoznawca,  genealog i przewodnik – Adam Podkowa – odkrywa tajemnice i sekrety historii miasta.
"Paramilitarny szlak lubelskich bunkrów" – to świetna okazja do zaskakującego spotkania z historią. Nigdy przecież nie wiemy, co możemy dziś spotkać za najbliższym rogiem budynku czy ulicy. Może to być na przykład niemiecki bunkier sprzed ponad 75 lat...który spogląda na Nas jeszcze oczyma II Wojny Światowej.
„Majdanek” – niemiecki, nazistowski, jeniecki i koncentracyjny obóz Waffen-SS – „Kriegsgefangenenlager der Waffen-SS Lublin” („Konzentrationslager der Waffen-SS – KL Lublin”) – w tle Republiki Weimarskiej i władzy hitlerowskiej – Trzeciej Tysiącletniej Rzeszy Wielkoniemieckiej.
„SS-mani” – utworzeni na wzór średniowiecznych zakonów rycerskich – jako – „czarny zakon” – pełniąc rolę spartan i rzymskich pretorian – z początku mieli chronić prominentnych działaczy nazistowskich a później – podbijać świat – głosząc prawdę i uniwersalność germańskich mitów – niosąc w świat – „nazistowskie ewangelie” – jako nową doktrynę wyższości aryjskiej rasy.
Obozy koncentracyjne – były nie tylko miejscem – "właściwej resocjalizacji" i uśmiercania setek tysięcy ludzi. W nazistowskim państwie – przynosiły ogromne dochody – „Głównemu Urzędowi Bezpieczeństwa Rzeszy” (niem. RSHA – R. T.E. Heydrich) i SS-WVHA (O. Pohl) czy – Deutsche Reichsbank – Bankowi Centralnemu Rzeszy – (H. Schacht, W. E. Funk) a także licznym oprawcom okradającym swoje ofiary.