Lubelska secesja

Lubelska secesja

Spacer szlakiem secesyjnych obiektów jest odpowiedzią na pytania, podaniem wskazówek i wytycznych, gdzie w Lublinie odnaleźć secesyjne elementy i jak je interpretować.

Trasa nie bez powodu rozpoczyna się pod dawnym szpitalem dziecięcym przy ulicy Staszica 11. Jest to jeden z niewielu obiektów użyteczności publicznej posiadający stylowe ozdobniki oraz niezwykłą historię w tle. Przemieszczając się na ulicę Radziwiłłowską przywołamy ducha nieistniejącego kina „Corso” – wybudowanego od podstaw zgodnie z secesyjnymi założeniami jako lubelskie wrotowisko. Prywatne kamienice przy ul. 3 Maja przywitają nas pięknymi stylowymi ozdobnikami również na balkonowych balustradach. Idą dalej ulicami Żołnierzy Niepodległej i Ewangelicką dojdziemy do skupiska secesyjnych budynków wzdłuż ul. Chopina ociekających stylową ornamentyką. Przedstawiona trasa ma ukazać obiekty najbardziej charakterystyczne dla secesyjnego nurtu – od szczegółowych ozdobników, tj. kobiecych twarzy z miękko falującymi włosami, maszkaronów nad półkolistymi bramami wjazdowymi, po ogólne założenia architektoniczne. W sposób ciekawy i przystępny dla każdego poznamy historię budynków z unikatowymi detalami, które są często niedostrzegane i niedoceniane przez mieszkańców i przyjezdnych. Do zobaczenia na szlaku „lubelskiej krzywej linii”!

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 3 godzin
Długość trasy:
2 km
Liczba osób:
od 1 do 40
Cena:

260 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Kinga Witkowska-Mirosław

Kinga Witkowska-Mirosław

Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Lublinie związanym z Lubelskim Stowarzyszeniem Przewodników i Pilotów „Pogranicze”. Dzięki swojej pracy mam okazję robić to, co fascynuje mnie najbardziej. Poznawać miasto i ludzi. Podczas moich autorskich spacerów klasyczne zwiedzanie przeplatam historycznymi opowieściami, legendami i smaczkami o mieście. Jako przewodnik staram się dopasować sposób oprowadzania do konkretnych preferencji i grup wiekowych — od juniora do seniora. Poza turystyką pasjonuje się fotografią. Organizuje spacery i warsztaty fotograficzno-turystyczne Migawka lubelska. Prowadzę również lubelską strefę pamiątek „Szczupak lub lin”, której nazwa pochodzi od legendy o powstaniu Lublina. To z niego czerpie pomysły do tworzenia grafik, którymi ozdabiam autorskie produkty pamiątkarskie.

Telefon:
606 699 331
Adres e-mail: