O czym mówią lubelskie pomniki cz.2.

O czym mówią lubelskie pomniki cz.2.

Spacer ten stanowi drugą część z serii 3 wycieczek śladem lubelskich pomników. Uczestnicy spaceru poznają okoliczności ich powstania, ciekawostki z nimi związane, ich twórców i pomysłodawców. A może stworzą komitet budowy nowego pomnika…

Trasa druga będzie obejmować teren Miasteczka Akademickiego i jego okolice. I tak uczestnicy wyruszą sprzed gmachu KUL-u, gdzie wystawiono pomnik Kamila Cypriana Norwida. Na dziedzińcu uniwersytetu zobaczą jeden z najpiękniejszych i pierwszych pomników Jana Pawła II w Polsce, przedstawiający scenę Homagium. Na terenie sąsiedniego uniwersytetu będziemy podziwiać kilka upamiętnień, o bardzo różnym charakterze: Pomnik Patronki tej uczelni, Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich, Ławeczkę Rektora Raabego, najbardziej zasłużonego w historii tej instytucji, Pomnik Powstańców Styczniowych rozstrzelanych na tym terenie, czy wreszcie pomniki-wizerunki profesorów UMCS na niedawnym skwerze Profesora Seidlera. Uczestnicy zajrzą na teren Kościoła Garnizonowego, by zobaczyć jeden z serii powstających w ostatnich latach jak grzyby po deszczu dzieł W. Marcewicza- Pomnik Katyński.

Następnie udadzą się ulicą Radziszewskiego na Skwer Arcybiskupa Życińskiego, by obejrzeć „świeżutki” pomnik twórcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nieopodal przed Gmachem Filharmonii znajduje się pomnik lubelskiego muzyka Henryka Wieniawskiego. Po powrocie na Aleje Racławickie przewodniczka opowie o Kapliczce Bożej Męki przy Kopcu Cholerycznym. Chętni wybiorą się do Ogrodu Saskiego, by dowiedzieć się z inskrypcji na znajdującym się tam pomniku, kto i kiedy założył ten park.

Informacja o trasie

Język:
Polish, French, polski, francuski
Tematyka:
Specialised tour, spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Monday, Sobota, Tuesday, Niedziela, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday, Poniedziałek
Czas trwania:
do 3 godzin, up to 3 hours
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 1 do 40
Cena:

250 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Beata Petkiewicz

Beata Petkiewicz

Przewodnikiem jestem od 9 lat. Należę do Koła Przewodników Miejskich w Lublinie PTTK oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Równocześnie jestem nauczycielem akademickim i tłumaczem. Kontakt z ludźmi w różnym wieku, różnych profesji i z różnych stron świata jest tym, co pociąga mnie w tym zajęciu najbardziej. Chciałabym, aby Lublin i Lubelszczyzna stały się rozpoznawalne zarówno wśród mieszkańców naszego kraju, jak i gości z zagranicy. Inspiracją dla moich spacerów są ludzie, którzy współtworzyli historię miasta. Znani, ale też bezimienni, ponieważ to oni nadają mu charakter, tożsamość i budują niepowtarzalną atmosferę.

Telefon:
505 166 235
Adres e-mail: