O czym mówią lubelskie pomniki cz.3

O czym mówią lubelskie pomniki cz.3

Spacer ten stanowi trzecią część z serii wycieczek śladem lubelskich pomników. Jednakże nawet ci, którzy zdecydują się na przejście wszystkich trzech tras, nie zobaczą wszystkich lubelskich monumentów. Jest ich około 90. i upamiętniają wydarzenia oraz postacie, ale też one same mają swoje historie i zawiłe losy.

Trasa trzecia będzie obejmować teren Śródmieścia, w kierunku Zamku, ulicy Lubartowskiej, Miasteczka Akademickiego Uniwersytetu Medycznego.

I tak uczestnicy wyruszą sprzed gmachu szpitala SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego. Być może zdziwi fakt, że mamy w Lublinie dwa pomniki naszej wybitnej patronki UMCS. Naprzeciwko, przy tej samej ulicy Jaczewskiego znajduje się kontrowersyjny ze względu na swoje pochodzenie pomnik/grób nazywany „Pomnikiem Szwedzkim”.

Następnie uczestnicy udadzą się na ulicę Biernackiego, by tam zobaczyć niecodzienny, bo drewniany pomnik księdza Piotra Ściegiennego. Dlaczego tu? Ulicą Sierocą uczestnicy wrócą na ulice Obywatelską, a dalej na Chodźki. Tam w pobliżu akademików Uniwersytetu Medycznego leży wielki głaz upamiętniający miejsce egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego. Takich miejsc jest niestety wiele na terenie naszego miasta.

U zbiegu ulic Obywatelskiej i Spółdzielczości Pracy – pomnik/kapliczka Poległych Ułanów Księcia Poniatowskiego. Parę kroków dalej, schowany w prywatnym ogródku, Pomnik Żołnierzy Poległych na Kresach.

Dalej ulicą Unicką uczestnicy zmierzać będą do Placu Singera, gdzie stał niegdyś pomnik Bolesława Bieruta, zaś po przeciwnej stronie ulicy na Placu Szewczenki, pomnik poświęcony ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie. Następnie pojawi się powstały z okazji 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – Maszt Niepodległości.

Dalej, u podnóża Zamku, pomnik „Symbol Lwowa”, kopia rzeźby z Cmentarza Łyczakowskiego. Nieco dalej Pomnik Zaporszczyków.

Na koniec odbędzie się konkurs/głosowanie na ulubiony pomnik na trasie.

Informacje praktyczne:

  • Kształt i objętość (również czas trwania) trasy będzie dostosowany do specyfiki i oczekiwań grupy. Spacer przewidziany jest młodzieży i dorosłych. Istnieje również wersja dla dzieci. Istnieje możliwość przedłużenia tej trasy o pomniki Nowego Cmentarza Żydowskiego na ulicy Walecznych i Katolickiego na ulicy Unickiej.
  • W przypadku niewielkich grup istnieje możliwość negocjacji ceny za usługę.
  • W przypadku wykupienia więcej niż jednej  części trasy pomników zniżka 20 % za każdą następną.

 

Informacja o trasie

Język:
polski, francuski, Polish, French
Tematyka:
spacer tematyczny, Specialised tour
Dzień tygodnia:
Friday, Saturday, Sunday, Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Monday, Sobota, Tuesday, Niedziela, Wednesday, Thursday
Czas trwania:
do 3 godzin, up to 3 hours
Długość trasy:
od 1 do 40
Liczba osób:
3 km
Cena:

250 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Beata Petkiewicz

Beata Petkiewicz

Przewodnikiem jestem od 9 lat. Należę do Koła Przewodników Miejskich w Lublinie PTTK oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Równocześnie jestem nauczycielem akademickim i tłumaczem. Kontakt z ludźmi w różnym wieku, różnych profesji i z różnych stron świata jest tym, co pociąga mnie w tym zajęciu najbardziej. Chciałabym, aby Lublin i Lubelszczyzna stały się rozpoznawalne zarówno wśród mieszkańców naszego kraju, jak i gości z zagranicy. Inspiracją dla moich spacerów są ludzie, którzy współtworzyli historię miasta. Znani, ale też bezimienni, ponieważ to oni nadają mu charakter, tożsamość i budują niepowtarzalną atmosferę.

Telefon:
505 166 235
Adres e-mail: