II Wojna Światowa – "Nazistowski czas zagłady"

II Wojna Światowa – "Nazistowski czas zagłady"

Niemiecki, nazistowski, jeniecki i koncentracyjny, obóz zagłady – Waffen-SS: „Kriegsgefangenenlager der Waffen-SS Lublin” („Konzentrationslager der Waffen-SS – KL Lublin”) – w kontekście „Generalnego Planu Wschodniego”, niemieckiej, eugenicznej segregacji i polityki rasowej (niem. Rasserwahnn) – władzy Generalnego Gubernatorstwa, i nazistowskiego planu: „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”.

Działalność Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) oraz Głównego Urzędu Gospodarki i Administracji SS (SS-WVHA). Służby i załogi obozowe powszechnie znane jako tzw.: „Oddziały Trupiej Główki” (niem. SS-TV) – w kontekście działalności KL Lublin „Majdanek”. Działalność – „wyższych służb bezpieczeństwa-SS” i „policji bezpieczeństwa” (niem. SS-Siherheistdienst und Sicherheistpolizei): SD, Gestapo i policji kryminalnej (Kripo) – w dystrykcie lubelskim, Lublinie i na terenie obozu – KGL/KL/FKL – Lublin „Majdanek”.

„Lejt motywem” – tego historycznego, tematycznego, specjalistycznego spaceru – jest przede wszystkim – zapoznanie z erygowaniem i przyczynami powstania, topografią, specyfiką, strukturą, przeznaczeniem i historią – niemieckiego, nazistowskiego, jenieckiego i koncentracyjnego obozu zagłady militarnej niemieckiej, nazistowskiej formacji – Waffen-SS – funkcjonującego początkowo pod oryginalną, niemiecką nazwą: „Kriegsgefangenenlager der Waffen-SS Lublin” a następnie jako: – „Konzentrationslager der Waffen-SS – KL Lublin”. Spacer – będzie próbą wprowadzenia w przyczyny powstania, genealogię, różnorodną historię i szeroką tematykę działalności niemieckich, nazistowskich obozów – a w szczególności tych – związanych z niemieckimi, ludobójczymi akcjami specjalnymi. Poruszone zostaną także zagadnienia: „determinizmu zła” – czyli – dalekosiężnego i złowieszczego wpływu – działalności Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) oraz Głównego Urzędu Gospodarki i Administracji SS (SS-WVHA) – w tym: metod eksterminacji bezpośredniej i pośredniej, eksperymentów pseudo-medycznych oraz ludobójczych, nazistowskich akcji – na dystrykt lubelski, Lublin i obóz koncentracyjny w Lublinie – KGL/KL/FKL – Lublin „Majdanek”.

  • Początek spaceru: Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ). Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie.
  • Koniec spaceru: Mauzoleum. Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie.
  • Dostępność spaceru: Istnieje możliwość uzgodnienia indywidualnego terminu spaceru z przewodnikiem – w godzinach otwarcia Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.
  • Istnieje także możliwość oprowadzania w innych językach. Obcojęzyczne wersje spaceru za dodatkową opłatą – wg obowiązującej taryfy tłumacza.
  • Koszt oferty dla grup:
    • 2-4 osób – 2h/100 zł
    • 5-9 osób – 2h/150 zł
    • 10-14 osób – 2h/200 zł
    • 15-19 osób – 2h/250 zł
    • 20-24 osób – 2h/300 zł
    • 25-29 osób – 2h/350 zł
    • 30-34 osób – 2h/400 zł
    • 35-39 osób – 2h/450 zł
    • 40-45 osób – 2h/500 zł
    • Grupy – powyżej 45-ciu osób – cena do indywidualnego uzgodnienia.
  • Koszt oferty dla indywidualnych uczestników spaceru – dołączających do grup zorganizowanych:
    • Do grupy w przedziale: 2-14 osób: 25 zł
    • Do grupy w przedziale: 15-24 osób: 20 zł
    • Do grupy w przedziale: 25-34 osób: 15 zł
    • Do grupy powyżej: 35 osób: 10 zł

Informacja o trasie

Język:
niemiecki, polski, angielski, herbrajski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Czas trwania:
do 3 godzin
Długość trasy:
4,5 km
Liczba osób:
od 2 do 45
Cena:

od 10 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Adam Podkowa

Adam Podkowa

Jestem Przewodnikiem po Państwowym Muzeum na Majdanku, przewodnikiem turystyczny po mieście Lublinie, organizatorem turystyki i krajoznawstwa. Mikromodelarzem i rekonstruktorem historyczny przy „Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej” w Warszawie (m.in.: typy broni i uzbrojenia, mundury, wojska lądowe i broń pancerna), mgr Teologii KUL Jana Pawła II o specjalności: reguły i wspólnoty zakonne, teologia fundamentalna, dogmatyczna i religioznawstwo. Ukończyłem również, studia podyplomowe z pedagogiki. Jestem mediatorem sądowym oraz wykładowcą. Piszę prozę poetycką i poezje – prelegent lubelskiego „Miasta Poezji”. Ponad to jestem miłośnikiem spacerów, dyskusji i długodystansowych pieszych rajdów krajoznawczych. Działaczem społecznym i samorządowym. Pomysłodawcą i autorem wielu inicjatyw i projektów, m.in.: tablicy upamiętniającej pierwszych obrońców Miasta Lublina – Lubelskich bohaterów II Wojny Światowej w obronnej kampanii wrześniowej w tym, m.in. – Zdzisława Podkowy, harcerza, członka grupy – „Przysposobienia Wojskowego”, dowódcy 1-dnego z oddziałów ZWZ-AK w Lublinie, aresztowanego i torturowanego „pod Zegarem”, osadzonego w więzieniu na Zamku Lubelskim, więźnia i męczennika, który – mając jedynie 22-lata – w obozie KL Auschwitz I „Stammlager” – w dniu: 3 listopada 1942 r.– oddał swoje życie za drugiego człowieka i wolność Ojczyzny.

Telefon:
502 601 993
Adres e-mail: