Portret miasta

Portret miasta

Portret Miasta to barwna podróż do przeszłości, w którą zabiorę uczestników spaceru w oparciu o kolorowe malowidła ukazujące Lublin przed wiekami. Wspólnie rozszyfrujmy Lublin, którego już nie ma.

Lublin to miasto pełne inspiracji, będące niejednokrotnie modelem podczas tworzenia malowideł ściennych, obrazów oraz murali miejskich.

Podczas spaceru będziemy omawiać dawne i obecne wizerunki miasta, a także utwierdzimy się w przekonaniu, że Lublin jest malowniczy pod wieloma względami. Odwiedzimy miejsca, których kolorowe malowidła opowiedzą nam o ponad 700- letniej historii miasta, zmianach architektonicznych i urbanistycznych Lublina.

Główne obiekty na trasie spaceru:

  • Mural przy baszcie półokrągłej – ul. Jezuicka
  • Obraz – Pożar miasta Lublina – Bazylika oo.dominikanów, ul. Złota
  • Obraz – Unia Lubelska (fotograficzna kopia) – skarbiec na terenie Klasztoru oo. dominikanów, ul. Złota
  • Mural przy ul. Zamojskiej – Wjazd Generała Zajączka do Lublina

 

Tematyczne wzmianki na trasie w oparciu o wydrukowane fotografie:

  • Rynek 8 – nawiązanie do polichromii zdobiącej dawną sień na parterze kamienicy Lubomelskich. Najstarsze przedstawienie Lublina o tematyce świeckiej, zachowane fragmentarycznie w pachach dawnego sklepienia.
  • Kinoteatr Rusałka – wzmianka o nieistniejącym obiekcie drewnianego teatru. Posiadał dekoracje malarskie autorstwa zasłużonego dla Lublina malarza Władysława Barwickiego – portrecisty naszego miasta.

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 5
Cena:

5 os – 52 zł/osoba

10 os – 26 zł/osoba

20 os – 13 zł/osoba

40 os – 6,50 zł/osoba

 

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Kinga Witkowska-Mirosław

Kinga Witkowska-Mirosław

Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Lublinie związanym z Lubelskim Stowarzyszeniem Przewodników i Pilotów „Pogranicze”. Dzięki swojej pracy mam okazję robić to, co fascynuje mnie najbardziej. Poznawać miasto i ludzi. Podczas moich autorskich spacerów klasyczne zwiedzanie przeplatam historycznymi opowieściami, legendami i smaczkami o mieście. Jako przewodnik staram się dopasować sposób oprowadzania do konkretnych preferencji i grup wiekowych — od juniora do seniora. Poza turystyką pasjonuje się fotografią. Organizuje spacery i warsztaty fotograficzno-turystyczne Migawka lubelska. Prowadzę również lubelską strefę pamiątek „Szczupak lub lin”, której nazwa pochodzi od legendy o powstaniu Lublina. To z niego czerpie pomysły do tworzenia grafik, którymi ozdabiam autorskie produkty pamiątkarskie.

Telefon:
606 699 331