Spacerując po Dziesiątej

Spacerując po Dziesiątej

Spacer po Dziesiątej? Nie – nie chodzi o nocne eksploracje miasta … Dziesiąta – to niedoceniana dzielnica Lublina, która kryje wiele nieodkrytych i fascynujących zakątków.

Spacer dostępny jest w dwóch wariantach.

Spacerując po Dziesiątej – część willowa dzielnicy

Wariant rekreacyjny prowadzi przez mało znane, niezbyt ruchliwe, często malowniczo położone uliczki w części niskiej zabudowy dzielnicy Dziesiąta. Trasa spaceru rozpocznie się przy zabytkowej kapliczce na zbiegu ulic Kunickiego i Wyścigowej. Będzie kluczyła przez liczne boczne uliczki aż do okolic ul. Zemborzyckiej. Podczas spaceru przedstawię założenia budowy tej części Lublina jako „miasta – ogrodu”, opowiem o spółdzielniach mieszkaniowych, pokażę najbardziej reprezentacyjne budynki Dziesiątej, piękne, często jeszcze przedwojenne wille, przybliżę sylwetkę inż. architekta Tadeusza Witkowskiego, zaprezentuję także inne znane postacie związane z dzielnicą.

Dziesiąta – „Za Tunelem” – dzielnica kilku wymiarów

Dla miłośników industrialnych klimatów proponuję wariant spaceru, który obejmuje zupełnie inną – „przemysłową” część Dziesiątej, powstałą po budowie kolei w 1877 roku. Nastąpił wówczas okres wzmożonego rozwoju zakładów przemysłowych i firm w tej części Lublina. Spacer ruszy szlakiem dawnego przemysłu od Placu Bychawskiego, przez nieczynne już zakłady metalowe, drożdżownię, browar Zylbera, młyn Libermanów.

Informacje dodatkowe:

Spacer dostępny jest od poniedziałku do piątku po godzinie 15. W soboty i niedziele bez ograniczeń.

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
4-5 km
Liczba osób:
od 2 do 25
Cena:

wariant krótszy – 250 zł, wariant dłuższy – 350 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Marta Łukasik

Przewodnik Inspiracji Marta Łukasik

Z wykształcenia jestem grafikiem oraz absolwentką Estudios Hispanicos na Uniwersytecie Complutense w Madrycie i studiów podyplomowych z Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Pracuję etatowo w sektorze administracji szkolnictwa wyższego. Jestem pomysłodawcą i koordynatorem wielu projektów w ramach inicjatyw takich jak: Miasto Kultury, Sezon Lublin, Festiwal Legend Lubelskich i in. Posiadam doświadczenie we współpracy z grupami w każdym wieku – jako twórca gier terenowych oraz koordynator zespołu historii sztuki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od kilku lat prowadzę również zajęcia i warsztaty artystyczne z młodzieżą w ramach terapii zajęciowej. Z urodzenia jestem lublinianką, a z zamiłowania zapalonym odkrywcą, który oprowadzi zainteresowanych miastem obieżyświatów po nietuzinkowych trasach. Łączę w sobie cechy ekspresyjnego choleryka-erudyty z zorganizowanym i perfekcyjnym melancholikiem.

Telefon:
531 008 632
Adres e-mail: