Zwróć uwagę na szczegół! Detale architektoniczne w starej zabudowie Lublina

Zwróć uwagę na szczegół! Detale architektoniczne w starej zabudowie Lublina

Podczas spaceru ulicami Lublina uwaga przechodnia skupia się przede wszystkim na wyglądzie budynków jako całości. Mijając zabudowania, zwykle nie ma się czasu na dogłębny ogląd i analizę bogactwa niektórych fasad. Tymczasem bogactwo detali architektonicznych w Lublinie może zachwycić.

Detal architektoniczny, drobny szczegół zdobiący kamienicę ukryty jest często w jej wnętrzu, w bramie, na klatce schodowej czy w mieszkaniu. Bywa, że detal umieszczono powyżej poziomu wzroku, dekorując nim gzyms wieńczący budynek na wysokości ostatniej kondygnacji.

W trakcie spaceru pokazane zostaną budowle z najciekawszymi i najbardziej atrakcyjnymi detalami. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnymi typami zdobień. Zobaczą ornamenty, kartusze, monogramy, maski lub detale o charakterze figuralnym, przedstawiające zarówno prawdziwe, jak i fantazyjne postaci lub zwierzęta. Spacer rozpocznie się od wizyty na Zamku Lubelskim, gdzie przechowuje się najstarsze detale architektury gotyckiego miasta, unikatowe o tyle, że średniowieczny Lublin został prawie w całości zniszczony przez wielki pożar 1575 roku. Uczestnicy obejrzą także detale renesansowe, klasycystyczne, secesyjne – na Starymi Mieście i poza nim. Jednym z ciekawszych motywów zdobniczych jest medalion z przedstawieniem Chrystusa nad drzwiami wejściowymi do domu Janusza Palikota. Na koniec wędrówki przewidziane jest wejście do środka jednej z kamienic z XIX wieku, w której kręcony był film Filipa Bajona pt. „Panie Dulskie”. Reżyser wybrał budynek ze względu na piękno bramy, klatek schodowych, sztukaterii i fasady. Detale będzie można nie tylko obejrzeć, ale też… wziąć do ręki. Dzięki temu zwiedzający zapoznają się z technologią ich wykonania.

Dla uczestników przewidziana jest zabawa polegająca na poszukiwaniu w toku spaceru detali przedstawionych na rozdanych planszach. Osoba, która poprawnie odnajdzie zdobienia, otrzyma nagrodę.

Informacja o trasie

Język:
polski, angielski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
2,6 km
Liczba osób:
od 3 do 25
Cena:

200 zł w wersji polskiej

300 zł w wersji angielskiej

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Dominik Maiński

Dominik Maiński

Urodziłem się w 1979 roku w Warszawie, ale swoje życie związałem z Lublinem. Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, obroniłem doktorat z historii na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Jestem wykładowcą Uniwersytetu Otwartego KUL oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. Napisałem kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu rzemiosła artystycznego, numizmatyki i medalierstwa, prawa autorskiego w sztuce i sztuki skandynawskiej. Brałem udział w wielu konferencjach naukowych i otrzymałem stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, dzięki czemu uczestniczyłem w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw. Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Często oprowadzam turystów po Lublinie jako przewodnik PTTK. Jestem pomysłodawcą i organizatorem East est — Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykają się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu. Niedawno wszedłem na Toubkal (4167 m n.p.m.) — najwyższy szczyt Afryki Północnej. A tuż przed pandemią odwiedziłem jedno z najdalej od Polski położonych miejsc — Wyspę Wielkanocną.

Telefon:
501 606 155