Mandragora Restauracja Żydowska

Mandragora Restauracja Żydowska

Mandragora jest jak żydowski dom, w którym atmosfera rodzinności, serdeczności, przyjaźni i miłości jest czymś naturalnym. Sercem kuchni jest tradycja, historia dania i szacunek do produktu. Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są dumą wszystkich żydowskich kobiet oraz fundamentem Restauracji. Karta menu otwiera drzwi do zwykłego żydowskiego domu, a w nim szczególną rolę odrywa kuchnia. Przepełniona tradycją, historią i symboliką, a jej smaki przywołują tęsknotę za światem, który przeminął.

Restauracja zaprasza w niezwykłą kulinarną podróż do miejsca, gdzie tradycja żydowska łączy się ze współczesnością. Kuchnia żydowska przepełniona jest symboliką, a każde danie nawiązuje do świąt lub wydarzeń z historii ludu Izraela. Dlatego w menu znalazły się m.in. dania z karpia, które obowiązkowo goszczą na stołach w szabat oraz w święto Rosz Haszana i Pesah, podawane są w galarecie z rodzynkami, migdałami, marchewką. Śledzie jako tanie i dostępne, od wieków były ważnym składnikiem jadłospisu Żydów. Jest i czulent – danie serwowane na zakończenie szabatu. Królową żydowskiego stołu jest gęsina – pieczona z jabłuszkami na złocisty kolor, duszone wątróbki i gęsi smalec.

Mandragora zaprasza codziennie na świeże cebularze, chałki i bajgle. Wszystkie wypieki przygotowywane są na bazie tradycyjnych przedwojennych receptur i wyłącznie z najlepszych oraz najbardziej naturalnych składników spożywczych.

Mandragora to także miejsce, w którym można posłuchać muzyki na żywo. Jest jedyną restauracją na lubelskim Starym Mieście, w której stałym punktem są koncerty muzyki klezmerskiej. Dźwięki tradycyjnych klezmerskich instrumentów przeniosą Państwa w czasie i pozwolą zanurzyć się w fascynującej atmosferze przedwojennego żydowskiego Lublina. Restauracja co roku we współpracy z Urzędem Miasta jest gospodarzem Wielkiego Żydowskiego Wesela, inscenizacji ślubu żydowskiego z udziałem publiczności. Imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Lublina.

Logo Restauracji Żydowskiej Mandragora
Adres:
ul. Rynek 9
Rezerwacje:

(tylko telefonicznie)
+48 81 536 20 20
+48 661 918 141

Telefon:
Kuchnia:
żydowska
Dania wegetariańskie
Dania wegańskie
Ogródek
Przyjazna zwierzętom
Przyjazna dzieciom
Dla niepełnosprawnych
Własny parking

Charakterystyczne cechy lokalu

Wnętrze restauracji Mandragora

Koncerty klezmerskie

Każdy piątek w Mandragorze to spotkanie z tradycyjną muzyką żydowską na żywo.

Sernik z żurawiną Słodka Mandragora

Słodka Mandragora

Słodkie pyszności, kawa, świeże pieczywo i pyszne śniadania.

Danie i karta menu w restauracji Mandragora

Oryginalne przepisy

Menu restauracji składa się z dań, których przepisy liczą sobie już ponad 100 lat!

Dania polecane przez Miejsce Inspiracji

to jedno z najbardziej tradycyjnych szabasowych specjałów. Karpion w języku jidish to karp. Podawane są w galarecie z rodzynkami, migdałami, marchewką w formie pulpetów.

smażone wątróbki drobiowe z cebulką i jajkiem. Danie sygnowane logo Miejsce Inspiracji. To specjalność kuchni żydów lubelskich. Obowiązkowe na szabat.

to jedno z najpopularniejszych dań kuchni żydowskiej i najbardziej sporne: która jego wersja to ta prawdziwa? Na Kresach była to faszerowana gęsia szyja, a w Galicji gęsie żołądki w aromatycznym sosie.

tradycyjny posiłek podawany na zakończenie szabatu. To bardzo wolno gotowane danie przyrządzane jest z mięsa, fasoli, ziemniaków i kaszy. W Mandragorze serwowane jest w szabat.

to specjalność Mandragory. Mini serniczek z bakaliami jest klasycznym deserem w czasie świąt Szawuot, w Restauracji dostępny jest przez cały rok.

Galeria

Dotychczasowy program Miejsce Inspiracji od tego roku zyskuje nową nazwę – Kuchnia Inspiracji. W rekrutacji do edycji 2021-2022 zgłosiło się 36 lokali gastronomicznych, spośród których wyłoniono 10 laureatów.
Miejsca Inspiracji są idealne na letnie upały. Kolorowe ogródki, nietuzinkowe wnętrza oraz sezonowe menu kuszące smakami oraz orzeźwiającymi napojami.