O czym mówią lubelskie pomniki cz.1

O czym mówią lubelskie pomniki cz.1

Spacer ten stanowi pierwszą część z serii 3 wycieczek śladem lubelskich pomników. Uczestnicy poznają miejsca, z których pomniki zniknęły, lub zostały przeniesione. Odkryją też zupełnie nowe monumenty, dopiero co wzniesione. Poznają okoliczności ich powstania oraz ciekawostki z nimi związane.

Trasa pierwsza będzie obejmować teren ścisłego Śródmieścia. Uczestnicy wyruszą z Placu Litewskiego pełnego pomników i zdarzeń: Pomnik Konstytucji 3 Maja, nieistniejący Pomnik Wdzięczności (powstały w miejsce Pomnika Braterstwa Broni Narodów Słowiańskich), Pomnik Unii Lubelskiej, Pomnik Nieznanego żołnierza, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, stworzony na podstawie przedwojennego projektu.

Zanim uczestnicy udadzą się na ulicę Radziwiłłowską, by na rogu Niecałej stanąć przed Pomnikiem Ofiar Getta Lubelskiego, obejrzą Pomnik Honorowych Krwiodawców, anonimowych dobroczyńców.

Ulicą Staszica wrócą na Deptak, by obmyć ręce w Zdroju-Koziołku stworzonym przez MPWiK, a następnie na Plac Wolności, gdzie znajduje się mini kopia dawnej Wieży Ciśnień tego samego fundatora. Potem zaś idąc ulicą Narutowicza dojdą do Kościoła Matki Bożej Zwycięskiej obok którego stoi skromnie Pomnik Grunwaldzki, a na sąsiednim placu stoi pośrodku Pomnik Jana Kochanowskiego o bardzo ciekawej historii. Tuż obok Ormiański Krzyż, dar Ambasadora Armenii z okazji 700-lecia naszego miasta.

Wreszcie dochodząc do skrzyżowania z ulicą Okopową, uczestnicy będą podziwiać nowoczesne dzieło lubelskiego artysty Tomasza Kawiaka – jego słynne już Spodnie.

Na koniec zaś tuż obok Centrum Kultury pochylą się przed Pomnikiem Matki Sybiraczki i urną z ziemią z grobu zesłańca.

Potem zaś wrócą na Plac Litewski, by zakończyć spacer przed Pomnikiem naszego najwybitniejszego poety – Józefa Czechowicza.

Na koniec organizowany zostanie konkurs/głosowanie na ulubiony pomnik na trasie.

Informacje praktyczne:

  • Kształt i objętość (również czas trwania) trasy będzie dostosowany do specyfiki i oczekiwań grupy. Spacer przewidziany jest młodzieży i dorosłych. Istnieje również wersja dla dzieci. Istnieje możliwość przedłużenia tej trasy o pomniki okolic Archikatedry – pomnik Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Księdza Jerzego Popiełuszki.
  • W przypadku niewielkich grup istnieje możliwość negocjacji ceny za usługę.
  • W przypadku wykupienia więcej niż jednej 2 części trasy pomników zniżka 20 % za każdą następną.

Informacja o trasie

Język:
polski, francuski, Polish, French
Tematyka:
spacer tematyczny, Specialised tour
Dzień tygodnia:
Saturday, Sunday, Poniedziałek, Wtorek, Monday, Środa, Tuesday, Czwartek, Wednesday, Piątek, Thursday, Sobota, Friday, Niedziela
Czas trwania:
do 3 godzin, up to 3 hours
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 1 do 40
Cena:

250 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Beata Petkiewicz

Beata Petkiewicz

Przewodnikiem jestem od 9 lat. Należę do Koła Przewodników Miejskich w Lublinie PTTK oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Równocześnie jestem nauczycielem akademickim i tłumaczem. Kontakt z ludźmi w różnym wieku, różnych profesji i z różnych stron świata jest tym, co pociąga mnie w tym zajęciu najbardziej. Chciałabym, aby Lublin i Lubelszczyzna stały się rozpoznawalne zarówno wśród mieszkańców naszego kraju, jak i gości z zagranicy. Inspiracją dla moich spacerów są ludzie, którzy współtworzyli historię miasta. Znani, ale też bezimienni, ponieważ to oni nadają mu charakter, tożsamość i budują niepowtarzalną atmosferę.

Telefon:
505 166 235
Adres e-mail: