Malarstwo w Lublinie - od gotyckich fresków po mozaiki i murale

Malarstwo w Lublinie - od gotyckich fresków po mozaiki i murale

Celem spaceru będzie szerokie zapoznanie zwiedzających z najpiękniejszymi i najciekawszymi malowidłami w Lublinie, pochodzącymi z różnych epok i wykonanymi w zróżnicowanych technologiach – od sztandarowych bizantyńsko-ruskich fresków w kaplicy Trójcy Świętej po modernistyczne mozaiki i współczesne murale, które uczestnikom wycieczek do Lublina pokazywane są rzadko.

W Lublinie można odnaleźć wiele arcydzieł malarstwa o randze ogólnopolskiej czy nawet światowej. Malarstwo kojarzy się przede wszystkim z techniką obrazu na płótnie i w ozdobnych ramach. W mieście malowidłami ozdobiono ściany wielu kościołów i kamienic. Freski i rzadką technikę zaliczaną do malarstwa monumentalnego – sgraffito – stosowano również na zewnątrz budynków.

Spacer rozpocznie się w okolicach Tarasów Zamkowych, gdzie nad biegiem Czechówki umieszczono mural upamiętniający społeczność lubelskich Żydów mieszkających na Podzamczu. Kolejnym punktem wycieczki będzie modernistyczna mozaika w holu pobliskiego Dworca PKS. Stamtąd uczestnicy przejdą do kaplicy Trójcy Świętej, aby zobaczyć bizantyńsko-ruskie freski oraz odwiedzą Galerię Malarstwa Polskiego XVII-XIX wieku w Muzeum Lubelskim, gdzie zobaczą przede wszystkim obraz Unia lubelska Jana Matejki.

Odwiedzony zostanie kościół dominikanów w celu pokazania obrazu Pożar miasta Lublina z 1719 roku. Następnie spacer skieruje się w stronę rynku, gdzie podziwiać będzie można kamienice ozdobione techniką sgraffito. Zaplanowane jest też wejście do siedziby Galerii Sceny Plastycznej KUL w kamienicy Rynek 8, gdzie ściany przyozdobiono freskami z panoramą gotyckiego Lublina oraz do piwnicy pod Fortuną z naściennym malarstwem obyczajowym. Ostatnim punktem spaceru będzie katedra z iluzjonistycznymi polichromiami Józefa Meyera i kopią obrazu jasnogórskiego autorstwa Bolesława Rutkowskiego. Matka Boska z obrazu zapłakała krwawymi łzami 3 lipca 1949 roku, co zostało określone tzw. cudem lubelskim.

W czasie planowanego zamknięcia Muzeum Lubelskiego i kaplicy Trójcy Świętej scenariusz ulegnie zmianie. Uczestnikom zostaną pokazane reprodukcje fresków z kaplicy i kilku sztandarowych obrazów z Galerii Malarstwa Polskiego (przede wszystkim Unia lubelska Matejki). W związku ze skróconym z tego powodu czasem spaceru uczestnicy przejdą na teren Miasteczka Akademickiego KUL, gdzie będzie można podziwiać mozaiki zdobiące budynki UMCS.

Informacje praktyczne:

  • Dostępność oferty w wersji angielskiej: 300 zł.
  • Należy doliczyć koszt ewentualnych biletów wstępu.

Informacja o trasie

Język:
polski, angielski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 3 do 25
Cena:

od 200 zł za grupę

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Dominik Maiński

Dominik Maiński

Urodziłem się w 1979 roku w Warszawie, ale swoje życie związałem z Lublinem. Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, obroniłem doktorat z historii na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Jestem wykładowcą Uniwersytetu Otwartego KUL oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. Napisałem kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu rzemiosła artystycznego, numizmatyki i medalierstwa, prawa autorskiego w sztuce i sztuki skandynawskiej. Brałem udział w wielu konferencjach naukowych i otrzymałem stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, dzięki czemu uczestniczyłem w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw. Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Często oprowadzam turystów po Lublinie jako przewodnik PTTK. Jestem pomysłodawcą i organizatorem East est — Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykają się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu. Niedawno wszedłem na Toubkal (4167 m n.p.m.) — najwyższy szczyt Afryki Północnej. A tuż przed pandemią odwiedziłem jedno z najdalej od Polski położonych miejsc — Wyspę Wielkanocną.

Telefon:
501 606 155