Place Lublina - tam, gdzie energia miasta emanuje najbardziej

Place Lublina - tam, gdzie energia miasta emanuje najbardziej

Spacer ma na celu pokazanie uczestnikom najważniejszych miejsc, gdzie w sposób skumulowany toczyło się życie w dawnym Lublinie. Obecnie, poza miejscem spotkań mieszkańców, są to przestrzenie organizacji niektórych wydarzeń kulturalnych. Opowiedziana będzie historia wybranych placów.

Spacer ma na celu pokazanie uczestnikom najważniejszych miejsc, gdzie w sposób skumulowany toczyło się życie w dawnym Lublinie. Na placach spotykały się osoby z różnych grup społecznych, odbywał się handel, brano udział w manifestacjach lub mszach świętych, doświadczano radości i dramatów życia. Obecnie są to przestrzenie organizacji niektórych wydarzeń kulturalnych. Opowiedziana będzie historia wybranych placów oraz budynków, które wyznaczyły ich kształt.

Trasa spaceru:

  • plac Zamkowy – przestrzeń życia społeczności żydowskiej (nieistniejąca ulica Szeroka, synagogi, dom Widzącego z Lublina),
  • plac Po Farze (nieistniejący kościół pw. Michała Archanioła, dom wikariuszy – własność Janusza Palikota oraz kamienica, z której rozprzestrzenił się pożar niszczący w 1575 roku prawie cały gotycki Lublin),
  • plac Rybny, gdzie w średniowieczu sprzedawano ryby z pobliskiej Czechówki i gdzie była siedziba kata oraz dom publiczny,
  • rynek staromiejski – dawny plac targowy z renesansowymi kamienicami i Trybunałem Koronnym,
  • plac Katedralny, na którym jeszcze w XIX wieku znajdowały się zabudowania jezuickie,
  • plac Łokietka (dawne Korce) z Bramę Krakowską,
  • plac Wolności,
  • plac Litewski – dawny plac Musztry, po którym paradowały rosyjskie wojska zaborcze; w czasie okupacji zwany Adolf Hitler-Platz, a obecnie miejsce, gdzie odbywają się pokazy wizualne z wykorzystaniem fontann.

Informacje praktyczne:

  • Spacery indywidualne lub grupowe dostosowane do oczekiwań turystów
  • Czas trwania spaceru: od 1 do 3 godzin, w zależności od potrzeb i możliwości grupy
  • Trasa i program może ulec zmianie w zależności od dostępności obiektów
  • Koszt spaceru w języku angielskim – dodatkowo 50% ceny bazowej
  • Możliwość negocjacji ceny w przypadku mniejszych grup lub spacerów indywidualnych
  • Przewodnik wystawia faktury

Informacja o trasie

Język:
Polish, English, polski, angielski
Tematyka:
spacer tematyczny, Specialised tour
Dzień tygodnia:
Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Monday, Sobota, Tuesday, Niedziela, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday, Poniedziałek
Czas trwania:
do 3 godzin, up to 3 hours, up to 2 hours
Długość trasy:
2,5 km
Liczba osób:
od 1 do 45
Cena:

60 min. – 130 zł

90 min. – 195 zł

120 min. – 260 zł

150 min. – 320 zł

180 min. – 380 zł

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Dominik Maiński

Dominik Maiński

Urodziłem się w Warszawie, ale już od przeszło dwudziestu lat mieszkam w Lublinie. Wiele osób zadaje mi pytanie, dlaczego zmieniłem stolicę na mniejsze miasto. Lublin ma niezwykły klimat. Jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce. To miejsce mnie inspiruje i ciągle zachwyca. Tu też mogę realizować się zawodowo.

Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, a doktorat z historii obroniłem na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady m.in. na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Byłem wykładowcą Uniwersytetu Otwartego KUL oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. W kręgu moich naukowych zainteresowań są: sztuka Lublina, rzemiosło artystyczne, numizmatyka i medalierstwo, prawo autorskie w sztuce i sztuka skandynawska, czego efektem jest udział w wielu konferencjach naukowych oraz stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, co dało możliwość uczestnictwa w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw.

Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Dotychczas odwiedziłem ponad 60 krajów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Moją najdalszą podróżą była wyprawa na Wyspę Wielkanocną. Jestem pomysłodawcą i organizatorem East est – Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykają się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu.

Oprowadzam po Lublinie i tzw. “trójkącie turystycznym” (Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów oraz okolice) jako przewodnik PTTK. Jestem również licencjonowanym przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej. Zapraszam serdecznie do poznawania ze mną naszego pięknego miasta i regionu!

Telefon:
501 606 155