Place Lublina - tam, gdzie energia miasta emanuje najbardziej

Place Lublina - tam, gdzie energia miasta emanuje najbardziej

Spacer ma na celu pokazanie uczestnikom najważniejszych miejsc, gdzie w sposób skumulowany toczyło się życie w dawnym Lublinie. Obecnie, poza miejscem spotkań mieszkańców, są to przestrzenie organizacji niektórych wydarzeń kulturalnych. Opowiedziana będzie historia wybranych placów.

Spacer ma na celu pokazanie uczestnikom najważniejszych miejsc, gdzie w sposób skumulowany toczyło się życie w dawnym Lublinie. Obecnie, poza miejscem spotkań mieszkańców, są to przestrzenie organizacji niektórych wydarzeń kulturalnych. Opowiedziana będzie historia wybranych placów.

Uwaga zostanie zwrócona na istniejące i nieistniejące budynki, które wyznaczyły wykrój placów lub nadały im charakterystyczne cechy. Nastrój w miejscu tworzy przede wszystkim obecność ludzi i wydarzenia z nimi związane. Na placach spotykały się osoby z różnych grup społecznych, odbywał się handel, brano udział w manifestacjach lub mszach świętych, doświadczano radości i dramatów życia.

Spacer rozpocznie się na placu Zamkowym (poprzednio plac Zebrań Ludowych). Uczestnicy dowiedzą się o aktywności społeczności żydowskiej w tym miejscu i istotnych obiektach (nieistniejąca ul. Szeroka, synagogi, dom Widzącego z Lublina). Kolejnym miejscem będzie plac po Farze, na którym zostanie pokrótce opisany zespół zabytków (nieistniejące kościół pw. Michała Archanioła, dom Wikariuszy – własność Janusza Palikota oraz kamienica, z której rozprzestrzenił się pożar, jaki w 1575 roku zniszczył cały gotycki Lublin).

W dalszej kolejności uczestnicy przejdą na plac Rybny, gdzie w średniowieczu sprzedawano ryby z pobliskiej Czechówki i gdzie była siedziba kata oraz dom publiczny. Następnym punktem programu będzie rynek z Trybunałem Koronnym – dawny plac targowy. Zostaną opisane najważniejsze zabytki i najpiękniejsze kamienice (Lubomelskich, Konopniców). Kolejno uczestnicy przejdą na plac Katedralny, na którym jeszcze w XIX wieku były zabudowania jezuickie. W tym miejscu spotykali się wierni nieraz masowo uczestniczący w mszach świętych, zwłaszcza po cudzie z 3 lipca 1949 roku, gdy obraz Matki Boskiej z katedry zapłakał krwawymi łzami. Na pobliskim placu Łokietka (dawne Korce) uwaga uczestników zostanie zwrócona na Bramę Krakowską i przestrzeń przed nią, gdzie istniał plac targowy.

Kolejnym punktem będzie plac Wolności z dawnymi urządzeniami wodociągowymi. Ostatnim miejscem spaceru stanie się plac Litewski z licznymi zabytkami wokoło. Był to dawny plac Musztry, po którym paradowały rosyjskie wojska zaborcze; w czasie okupacji zwany Adolf Hitler-Platz, a obecnie miejsce, gdzie odbywają się pokazy wizualne z wykorzystaniem fontann. Plac staje się ulubioną przestrzenią spotkań mieszkańców i terenem dla niektórych wydarzeń kulturalnych.

Informacje praktyczne:

  • Dostępność oferty w wersji angielskiej: 300 zł

Informacja o trasie

Język:
polski, angielski, Polish, English
Tematyka:
spacer tematyczny, Specialised tour
Dzień tygodnia:
Thursday, Friday, Saturday, Sunday, Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Monday, Piątek, Tuesday, Sobota, Wednesday, Niedziela
Czas trwania:
do 2 godzin, up to 2 hours
Długość trasy:
3 km
Liczba osób:
od 3 do 25
Cena:

od 200 zł za grupę

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Dominik Maiński

Dominik Maiński

Urodziłem się w 1979 roku w Warszawie, ale swoje życie związałem z Lublinem. Jestem absolwentem historii i historii sztuki KUL, obroniłem doktorat z historii na UMK w Toruniu. Odbyłem szkolenia i prowadziłem wykłady na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Jestem wykładowcą Uniwersytetu Otwartego KUL oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie. Napisałem kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu rzemiosła artystycznego, numizmatyki i medalierstwa, prawa autorskiego w sztuce i sztuki skandynawskiej. Brałem udział w wielu konferencjach naukowych i otrzymałem stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Byłem aktorem Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, dzięki czemu uczestniczyłem w licznych festiwalach teatralnych, m.in. w Libanie i Syrii. Pracowałem także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw. Moją pasją są podróże, dlatego często jestem w drodze, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Często oprowadzam turystów po Lublinie jako przewodnik PTTK. Jestem pomysłodawcą i organizatorem East est — Festiwalu Wschodnich Podróży w Lublinie, podczas którego spotykają się najwięksi podróżnicy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu. Niedawno wszedłem na Toubkal (4167 m n.p.m.) — najwyższy szczyt Afryki Północnej. A tuż przed pandemią odwiedziłem jedno z najdalej od Polski położonych miejsc — Wyspę Wielkanocną.

Telefon:
501 606 155