Rowerowy spacer po Lublinie

Rowerowy spacer po Lublinie

Atrakcyjna, dynamiczna forma turystyki. Pozwala poznać miasto z nieco innej niż zwykle perspektywy. Pozwala dotrzeć szybciej do większej liczby ciekawych miejsc w danym czasie. Daje możliwość dotarcia do obiektów rzadziej promowanych, a równie interesujących jak szeroko znane turystom atrakcje.

Wycieczka zapewnia bliski kontakt z tym, co dzieje się w Lublinie tu i teraz, nie tylko z najważniejszymi zabytkami i muzeami.  Wykorzystujemy również wszystkie atuty jazdy na rowerze – radość życia, zdrowie, ruch, swoboda, elastyczność, dynamika, dostępność finansowa, integracja. Gdy chcemy się w danej chwili zatrzymać – przypinamy rower do pobliskiego stojaka i wchodzimy tam, gdzie chcemy.

Podstawą wycieczki jest blisko 12-kilometrowy pierścień dookoła Śródmieścia i Starego Miasta. Startujemy na placu Wolności, potem jedziemy Żmigrodem i Królewską, następnie Lubartowską i ulicami Podzamcza. Przemierzamy dolinę Czechówki i Bystrzycy, jadąc alejami: Tysiąclecia, Unii Lubelskiej i Lubelskiego Lipca ‘80 uraz ulicą Muzyczną. Poznajemy tereny wokół Miasteczka Akademickiego i Ogrodu Saskiego. W końcu Krakowskim Przedmieściem docieramy do placu Litewskiego.

Poznajemy podstawowy klimat historyczny miasta – docieramy do najstarszych zabytków oraz omawiamy zmiany, jakie w krajobrazie miasta zaszły w XX wieku. Jednocześnie szukamy akcentów budujących klimat obecny – na przykład nowe elementy śródmiejskiej i pozaśródmiejskiej architektury i urbanistyki, rowerowe rozwiązania komunikacyjne, bieżące wydarzenia społeczno-kulturalne, szlak lokalnych murali oraz elementy alternatywnych nurtów życia miejskiego.

W fazie rezerwacji proponujemy też wariant rozszerzony, który pozwala dokładniej poznać inne oblicza metropolii – krążymy po dodatkowych trasach, kilka kilometrów od centrum Lublina. Ponadto istotnym rysem Rowerowych Spacerów jest elastyczność i tak zwany flanering. Obok stałych i niezmiennych elementów, część trasy przebiegać może wedle gustów i potrzeb oraz indywidualnych zainteresowań członków grupy, łącznie z okresowymi i nietypowymi atrakcjami turystycznymi. Przewodnik w miarę swoich możliwości i wiedzy będzie modyfikował przebieg spaceru.

  • Osobom bez własnego roweru lub w sytuacji awarii pojazdu, organizator zapewnia skorzystanie z systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego na preferencyjnych warunkach.
  • Optymalny czas trwania spaceru :
    • do 2,5h krótki (wersja podstawowa),
    • do 4,5h długi (wersja rozszerzona)
  • Dostępność oferty:
    • kwiecień-listopad (wyjątkowo w pozostałe miesiące po wcześniejszym uzgodnieniu),
    • wtorek-niedziela (w niedziele tylko tura poranna).
  • Koszt spaceru od osoby:
    • 15-20zł brutto krótki,
    • 10-25zł długi,

plus opłaty za wejścia do muzeów i innych obiektów oraz opcjonalne ubezpieczenie rowerzysty.

Informacja o trasie

Język:
polski, angielski, Polish, English
Tematyka:
Specialised tour, spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Czas trwania:
up to 3 hours, do 3 godzin
Długość trasy:
12 km
Liczba osób:
od 5 do 10
Cena:

od 15 zł za osobę

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Jacek Śliwiński

Jacek Śliwiński

Urodziłem się i mieszkam w Lublinie, w dzielnicy Czechów. Jestem absolwentem III Liceum im. Unii Lubelskiej i Wydziału Humanistycznego KUL. Pracowałem w firmach marketingowych oraz jako handlowiec w Warszawie i w Lublinie, prowadziłem także lokalną firmę kurierską. Obecnie rozwijam projekty społeczne w ramach Towarzystwa dla Natury i Człowieka, głównie w grupie Porozumienie Rowerowe. W lokalnej i branżowej prasie publikuję teksty z zakresu publicystyki miejskiej, społecznej i kulturalnej. Na portalach społecznościowych prowadzę profile literackie i dotyczące przestrzeni miejskiej oraz komunikacji rowerowej i pieszej. Wspieram działania lokalnych grup uwrażliwionych na tematykę kultury przestrzeni. Moje zainteresowania to – literatura współczesna, ogrody zen i poezja haiku. Pasjami badam miejskie zaułki oraz często organizuje krótsze lub dłuższe wyprawy rowerowe – ulicami i skrótami miejskiej i podmiejskiej sieci komunikacyjnej. Współtworzyłem Mapę Infrastruktury Rowerowej Lublina i animuję takie działania jak na przykład Społeczna Wypożyczalnia Cargo, Lubelska Masa Krytyczna, Lublin Rowerem. Dobrze posługuje się językiem angielskim, niemal na pamięć znam topografię miasta.

Telefon:
609 602 043
Adres e-mail: