Szlakiem lubelskich podkasanych muz

Szlakiem lubelskich podkasanych muz

Spacer zaczynamy na Starym Mieście, od Bramy Krakowskiej, opowieścią o początkach sceny rozrywkowej w Lublinie i budowie pierwszego budynku teatralnego „Komedialni”.

Następnie przejdziemy przed kamienicę, w której mieściła się kawiarnia „Czarcia Łapa” i tutaj jest miejsce na opowieść o najdłużej działającym – około 40 lat – lubelskim kabarecie „Czart”. Natomiast przed kamienicą Rynek 8 będzie czas na wspomnienie studenckiego kabaretu o ciekawej nazwie „Seks”. Przed kościołem oo. Dominikanów przywołam pamięć rodziny Pszonków, założycieli „Rzeczpospolitej babińskiej”, w pewnym sensie staropolskiej sceny kabaretowej. Przechodząc przez plac Katedralny, wspomnę o jezuitach i ich scenie teatralnej. Następnym punktem będzie Pałac Parysów, w którym odbywały się wesołe reduty.

Przed Teatrem im. Juliusza Osterwy opowiem o starszej siostrze kabaretu – operetce. Na ul. Krakowskie Przedmieście wspomnę o dalszych losach kabaretu „Seks” i klubie „Nora”, miejscu spotkań lubelskiego świata dziennikarsko-artystycznego. Spacer zakończymy na placu Litewskim opowieścią o warszawskich kabaretach „Czarny kot” i „Wesoły Ul”, które przez dwa lata gościły w Lublinie. Jednakże, przede wszystkim wspomnę o niekwestionowanej „królowej” przedwojennej piosenki Hance Ordonównie. Wykuwającej swój talent w lubelskim kabarecie „Wesoły Ul”.

Informacja o trasie

Język:
polski
Tematyka:
spacer tematyczny
Dzień tygodnia:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Sobota
Czas trwania:
do 2 godzin
Długość trasy:
2 km
Liczba osób:
od 1 do 20
Cena:

od 100 zł za grupę

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniora
Dla niepełnosprawnych ruchowo
Dla zwierząt

Zarezerwuj spacer telefonicznie lub mailowo, korzystając z danych kontaktowych Przewodnika poniżej

Mariusz Borkowski

Mariusz Borkowski

Ukończyłem filozofię na UMCS w Lublinie. Przewodnikiem jestem od 2012 roku, kiedy to uzyskałem uprawnienia przewodnika turystycznego po Lublinie. Należę do PTTK i uczestniczę w wolontariacie przy klasztorze oo. Dominikanów w Lublinie.
Lubię czynny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem miejsc związanych z historycznymi wydarzeniami i ludźmi, którzy w tych wydarzeniach zaznaczyli swój udział. Ciągle się doskonalę i staram się, aby słuchacze moich spacerów poczuli atmosferę i ducha minionych wieków. Opowiadam jak spojrzeć na zabytki, plastyczne dekoracje rzeźbiarskie i malarskie oczami ludzi, dla których owe dekoracje zostały wykonane.
Moje zainteresowania koncentrują się wokół historii zarówno powszechnej, jak i historii sztuki, stąd też bardzo zajmujące jest dla mnie poznawanie czasu przeszłego miejsca, w którym żyję, Lublina i losów ludzi, którzy tutaj żyjąc, tworzyli historię miasta.

Telefon:
604 142 387
Adres e-mail: