Wyszukiwarka tras inspiracji

Trasy dla ciebie

Spędźcie czas z rodziną w niecodzienny i kreatywny sposób! Dzięki grze miejskiej nie tylko odkryjecie ciekawostki o Lublinie, ale też będziecie się świetnie bawić wspólnie wykonując zadania i rywalizując o zwycięstwo. Chociaż w nazwie jest "rodzinna" to w grze mogą wziąć udział nie tylko rodziny, ale także grupy przyjaciół czy znajomych oraz zorganizowane wycieczki (np. szkolne).
Spacer ten stanowi drugą część z serii 3 wycieczek śladem lubelskich pomników. Uczestnicy spaceru poznają okoliczności ich powstania, ciekawostki z nimi związane, ich twórców i pomysłodawców. A może stworzą komitet budowy nowego pomnika…
Spacer dla osób i grup, które nie mają zbyt wiele czasu, a chciałyby poczuć magię Lublina. Spacer przybliży historię tego miejsca oraz najbardziej znane zabytki miasta.
Spacer po Dziesiątej? Nie – nie chodzi o nocne eksploracje miasta … Dziesiąta – to niedoceniana dzielnica Lublina, która kryje wiele nieodkrytych i fascynujących zakątków.
Dawny nazistowski obóz na Majdanku był nie tylko miejscem śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób, ale także przestrzenią, gdzie ludzie żyli i starali się przeżyć. Codzienność „mieszkańców” Majdanka będzie głównym tematem spaceru.
Trasa ma kształt pętli rozpoczynającej się i kończącej w Lublinie – Zemborzycach, przy ulicy Cienistej, na moście nad Bystrzycą. Liczy około 3,5 kilometrów spaceru w scenerii nadbystrzyckich łąk, tam gdzie dolina naszej lubelskiej rzeki sprawia wrażenie dzikiej i jeszcze nieokiełznanej. Gdzie z porannej mgły wyłoni się typowo „hartwigowska” wierzba. A błotnistą drogą przemknie grupka wędrowców…
Ten wyjątkowo pyszny, kulinarny spacer z przewodnikiem, jest poszerzony o elementy parateatralne, pobudzające zaangażowanie uczestników. Niezwykle wdzięczna tematyka kulinarna zahaczy także o zagadnienia dawnego ulicznego handlu żywnością oraz funkcjonujące niegdyś sklepy korzenne.
„Majdanek” – niemiecki, nazistowski, jeniecki i koncentracyjny obóz Waffen-SS – „Kriegsgefangenenlager der Waffen-SS Lublin” („Konzentrationslager der Waffen-SS – KL Lublin”) – w tle Republiki Weimarskiej i władzy hitlerowskiej – Trzeciej Tysiącletniej Rzeszy Wielkoniemieckiej.
W trakcie tego spaceru będziecie mieć okazję prześledzić chronologię epidemii dżumy, ospy, cholery, tyfusu, kiły, gruźlicy czy grypy, kierunki, z jakich do nas przybyły oraz jaka była ich specyfika. Dowiecie się, co myśleli o ich przyczynach współcześni mieszkańcy, a także o metodach obrony przed nimi. Spacer przybliży też sylwetki lekarzy i społeczników, którzy walczyli z tymi groźnymi chorobami, walcząc o podniesienie warunków życia mieszkańców, higienę, tworząc szpitale i przytułki.
"Paramilitarny szlak lubelskich bunkrów" – to świetna okazja do zaskakującego spotkania z historią. Nigdy przecież nie wiemy, co możemy dziś spotkać za najbliższym rogiem budynku czy ulicy. Może to być na przykład niemiecki bunkier sprzed ponad 75 lat...który spogląda na Nas jeszcze oczyma II Wojny Światowej.
Podczas spaceru zobaczymy miasto od mniej widocznej strony, której na dodatek większość ludzi próbuje unikać – od strony śmierci. Teraz miejsca, wprost związane ze światem umarłych, nie są szczególnie wyeksponowane w przestrzeni Śródmieścia, ale nie zawsze tak było.
Poznajmy razem zabytki Lublina związane z niezwykłym wydarzeniem, jakim była Unią Lubelską, podpisana w Lublinie w 1569 r. Czeka na nas Kaplica Trójcy Świętej, Kościół pw. św. Stanisława wraz z Klasztorem oo. Dominikanów oraz pomnik Unii Lubelskiej.
Lublin to miasto wielu niezwykłych historii, w tym również i miłosnych. Wśród nich znajdziemy zarówno opowieści zakończone happy endem, jak i niestety z tragicznym finałem. O jednych i drugich usłyszycie podczas tego klimatycznego spaceru.
"Lublin na wesoło" czyli spacer z przewodnikiem po Starym Mieście bez nudy i sztampy, jedynie z zabawnymi i ciekawymi historiami miejsc i zdarzeń.
Spacer dedykowany jest szczególnie turystom, bo któż z lublinian nie był w Ogrodzie Saskim, czy nie wjechał windą na dach Centrum Spotkania Kultur? Osoby przybywające do Lublina i chcące zobaczyć coś więcej niż tylko Stare Miasto – będą mogły poczuć klimat miasta „spotkania kultur”, usłyszeć jego fascynującą historię i ciekawie spędzić czas.
„SS-mani” – utworzeni na wzór średniowiecznych zakonów rycerskich – jako – „czarny zakon” – pełniąc rolę spartan i rzymskich pretorian – z początku mieli chronić prominentnych działaczy nazistowskich a później – podbijać świat – głosząc prawdę i uniwersalność germańskich mitów – niosąc w świat – „nazistowskie ewangelie” – jako nową doktrynę wyższości aryjskiej rasy.
Lublin to bez wątpienia wyjątkowe miasto. Pełne uroku, pełne wdzięku i swoistego czaru… Miasto, którego ponad 700-letnie trwanie uwieczniło się nie tylko na kartach historii miasta i Polski, ale również w przestrzeniach, w miejscach, w zabytkach…
Ten bardzo ciekawy, oryginalny i nowy, lubelski szlak turystyczny – wiedzie przez kilka dzielnic Lublina i daje szerokie pole do interpretacji i twórczej ekspresji, jak i doskonałą możliwość zarówno indywidualnego czy rodzinnego wypoczynku oraz zadumy nad otaczającym światem a także unikalnego zwiedzania najciekawszych i najpiękniejszych fragmentów Lublina – z omówieniem historii, zagadek, symboliki – zarówno poszczególnych miejsc jak i odkrywania artystycznego przesłania i ukrytej wymowy poszczególnych murali.
Zagadki lubelskiej mieszczki to forma łącząca klasyczne zwiedzanie z grą miejską. Z przewodniczką w stroju stylizowanym na dawny strój mieszczański turyści zwiedzą wzgórza Zamkowe oraz Staromiejskie. Usłyszą moc historii i opowieści z barwnych dziejów Lublina. Mieszczka w koszyczku ma dla nich moc łamigłówek i zadań, których rozwiązanie doprowadzi do kresu wędrówki.
Niemiecki, nazistowski, jeniecki i koncentracyjny, obóz zagłady – Waffen-SS: „Kriegsgefangenenlager der Waffen-SS Lublin” („Konzentrationslager der Waffen-SS – KL Lublin”) – w kontekście „Generalnego Planu Wschodniego”, niemieckiej, eugenicznej segregacji i polityki rasowej (niem. Rasserwahnn) – władzy Generalnego Gubernatorstwa, i nazistowskiego planu: „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”.
Postać Józefa Czechowicza jest jedynie pretekstem do opowiedzenia o mieście i jego dziejach, dotyczących „cyganerii lubelskiej” oraz miejscach związanych z procesem twórczym, a z pewnością niekojarzących się z poezją (knajpy, restauracje i cukiernie).
W ciągu trzech godzin razem odkryjemy skomplikowane, aczkolwiek interesujące dzieje Żydów lubelskich. Miasto to słynęło w całej Europie Wschodniej ze swoich mędrców i ksiąg.
Atrakcyjna, dynamiczna forma turystyki. Pozwala poznać miasto z nieco innej niż zwykle perspektywy. Pozwala dotrzeć szybciej do większej liczby ciekawych miejsc w danym czasie. Daje możliwość dotarcia do obiektów rzadziej promowanych, a równie interesujących jak szeroko znane turystom atrakcje.
Zapraszam na niezwykły spacer ulicami lubelskiego Śródmieścia. Wędrówkę będącą połączeniem tradycyjnej przechadzki z fotograficznym plenerem, w trakcie którego przeniesiemy się do czasów, kiedy pierwsi mistrzowie obiektywu uwieczniali na kliszach piękno starego Lublina.
Zapraszam na spacer po dotychczas nieodkrytej turystycznie części centrum Lublina - wzgórzu Żmigród. W ciągu ok 2 godzin zobaczysz miejsca, z którymi związane są krwawe lub niewytłumaczalne w sposób racjonalny wydarzenia, często przechowane wyłącznie w pamięci mieszkańców Lublina. Zapoznasz się też z bogatą i tajemniczą przeszłością Żmigrodu.
Spacer ten stanowi pierwszą część z serii 3 wycieczek śladem lubelskich pomników. Uczestnicy poznają miejsca, z których pomniki zniknęły, lub zostały przeniesione. Odkryją też zupełnie nowe monumenty, dopiero co wzniesione. Poznają okoliczności ich powstania oraz ciekawostki z nimi związane.
Portret Miasta to barwna podróż do przeszłości, w którą zabiorę uczestników spaceru w oparciu o kolorowe malowidła ukazujące Lublin przed wiekami. Wspólnie rozszyfrujmy Lublin, którego już nie ma.
Śnieg, burza lub idealna pogoda - Lublin Free Walking Tour autorstwa Martin’s City Tours odbywa się niezależnie od aury! Podczas tej wycieczki pokażemy wam historyczne zabytki i fascynujące miejsca w historycznym centrum Lublina. Nie spodziewajcie się monotonnej wycieczki z mnóstwem szczegółowych informacji.
Moja oferta jest próbą przedstawienia sylwetek lubelskich lekarzy, nie tylko tych znanych społeczności lekarskiej, ale i tych zasłużonych dla historii miasta i jego rozwoju, jak również dziejów placówek szpitalnych, poczynając od dawnych wieków. Przy okazji staniemy przed znanymi i tymi mniej odwiedzanymi zabytkami i obiektami, które ujrzymy w innym świetle, charakterze, odkryjemy ich dawne przeznaczenie i funkcje.
Spacer ten stanowi trzecią część z serii wycieczek śladem lubelskich pomników. Jednakże nawet ci, którzy zdecydują się na przejście wszystkich trzech tras, nie zobaczą wszystkich lubelskich monumentów. Jest ich około 90. i upamiętniają wydarzenia oraz postacie, ale też one same mają swoje historie i zawiłe losy.
"Szlak Powstania Styczniowego - "Równość, Wolność, Niepodległość" - (1863-1864) - stanowi - przede wszystkim - zarówno doskonałe przypomnienie jak i nowatorską, śmiałą próbę przybliżenia historycznych, poszczególnych postaci Powstańców Styczniowych - jak i rekonstrukcji wydarzeń związanych z największym i najdłużej trwającym - niepodległościowym zrywem Polaków.
Po zmroku miasto wygląda inaczej... intrygująco?... zagadkowo?... niezwykle?... Po zmroku historie brzmią inaczej... mrocznie?... a może tajemniczo?... może bardziej romantycznie?...
Zapraszam na spacer śladami Henryka oraz Józefa Wieniawskich, dwóch niezwykłe utalentowanych braci, doskonale znanych wszystkim melomanom. Opowiem Państwu o ich niezwykle barwnym życiu w scenerii miasta, w którym obaj przyszli na świat.
Lublin był niegdyś kulturowym tyglem. To tędy przebiegały istotne szlaki handlowe łączące Azję z Europą, mieszały się religie i kultury. Wybierzcie się w podróż po najciekawszych miejscach związanych z kulturami i społecznościami Wschodu!
To zarówno spacer, jak i spektakl na żywo. Wędrując ulicami miasta, poznajemy jego historię według prowadzonej trasy, a uczestnicy są widzami, gdy przewodnik zamienia się w opowiadacza legend lubelskich i zabiera ich w podróż w czasie.
Obozy koncentracyjne – były nie tylko miejscem – "właściwej resocjalizacji" i uśmiercania setek tysięcy ludzi. W nazistowskim państwie – przynosiły ogromne dochody – „Głównemu Urzędowi Bezpieczeństwa Rzeszy” (niem. RSHA – R. T.E. Heydrich) i SS-WVHA (O. Pohl) czy – Deutsche Reichsbank – Bankowi Centralnemu Rzeszy – (H. Schacht, W. E. Funk) a także licznym oprawcom okradającym swoje ofiary.
Wśród mniejszości religijnych zamieszkujących Lublin grekokatolicy należą do tych mniej znanych. A przecież są w tym mieście już od czterystu lat! Na spacerze zobaczymy miejsca związane z wiekami obecności unitów w Lublinie.
Food tour to 4-godzinny, indywidualny spacer po mieście. Połącz smaczne jedzenie, (lokalne) napoje i świetną zabawę, odkrywając dziwaczną, upiorną historię Lublina.
Lublin Klasycznie Plus to spacer „szyty na miarę”. Podczas tego spaceru odwiedzicie większość atrakcji turystycznych Lublina, a do tego przewodnik dostosuje trasę spaceru do waszych potrzeb! Dla chętnych bonus – odwiedzenie „miejsca niespodzianki” !
To spacer po Lublinie, który pozwala poznać historię miasta, poczuć jego niezwykłą atmosferę i zasmakować w regionalnej kuchni. To spacer, który porusza wszelkie zmysły…
Podczas spaceru opowiem Państwu o browarnikach, ich zasługach dla miasta, i o ich grzeszkach. Dowiemy się, gdzie znajdowały się browary, słodownie i chmielarnie. Opowiem kto, kiedy i gdzie warzył piwo, a także kiedy i w jakim celu powstała… lodówka.
Czy budowa murów obronnych była kosztowna? Jak długo powstawały i gdzie dziś znajdziemy ich ślady? Na te i wiele innych pytań odpowiem wam podczas mojej wycieczki śladami lubelskich fortyfikacji. Zapraszam serdecznie.
Odkrywanie Lublina zawsze jest fascynujące, a w połączeniu z zagadkami umieszczonymi w miejskiej przestrzeni staje się świetną zabawą. Zapraszam więc do odkrywania miasta z mapą.
Wyruszcie szlakiem osób świętych i błogosławionych, które były związane z Lublinem. Nie będzie to jednak kolejny spacer o podniosłym charakterze a ukazania osób świętych i błogosławionych, takimi, jakimi były na co dzień.